AO Asociația pentru Abilitarea Copilului și Familiei ”AVE Copiii” angajează Contabil- Șef

ANUNȚ DE POST VACANT

POZIȚIE: full-time

OBIECTIVELE POSTULUI:

Sub supravegherea Directorului Executiv, Contabilul- Șef:

Asigurarea evidenţei contabile a fondurilor Asociației în conformitate cu prevederile Legii contabilităţii, Standardelor Naționale și Internaționale de contabilitate şi altor acte normative ce reglementează domeniul respectiv

SARCINI/ ATRIBUȚII DE BAZĂ

Contabilul- Șef:

  1. Întocmirea/ completarea documentelor primare

- Coordonează întocmirea documentelor primare în momentul efectuării operațiunilor patrimoniale în conformitate cu actele normative în vigoare și Politicile contabile ale Asociației; Coordonează completarea documentelor primare; Asigură îndeplinirea documentelor primare corect și citeț, utilizând terminologia de specialitate; Verifică corectitudinea întocmirii și completării documentelor primare, ținând cont de prevederile actelor normative; Coordonează remedierea operativă a tuturor erorilor constatate, corectările fiind efectuate în condițiile prevăzute de actele normative și politicile contabile ale Asociației;

  1. Gestionarea documentelor

- Coordonează și organizează managementul documentelor contabile;

  1. Efectuarea calculelor specifice

- Stabilește tipul de calcule necesare conform legislației în vigoare, în vederea asigurării legalității datelor; Determină cu atenție metoda de calcul, în dependență de obiectivele urmărite, tipul datelor de prelucrat și în scopul asigurării corectitudinii datelor și conformării cu prevederile din politicile contabile ale Asociației; Identifică formula de calcul în funcție de obiectivul urmărit și datele disponibile, asigurând corectitudinea acestora; Coordonează efectuarea calculelor contabile utilizând formulele specifice fiecărui obiectiv urmărit, tehnica de calcul din dotare și asigurând corectitudinea rezultatelor; Verifică corectitudinea calculelor contabile și contrapunerea rezultatelor obținute cu cele generate de baza de date contabile

  1. Înregistrarea operațiunilor economice

- Asigură înregistrarea tuturor operațiunilor economice de către subalterni și controlează calitatea și corectitudinea acestor procese;

  1. Întocmirea rapoartelor statistice, declarațiilor fiscale, rapoartele către Donatori

- Coordonează introducerea datelor în registrele contabile, periodic și în ordinea cronologică, în scopul identificării și controlului permanent al operațiunilor efectuate, respectând termenii prevăzuți de actele normative; Controlează corectitudinea și exactitatea datelor înscrise în registre; Coordonează remedierea cu operativitate eventualele erori de completare, conform regulilor specifice prevăzute în actele normative; Controlează completarea registrelor contabile cu menționarea tuturor elementelor relevante pentru conținutul acestora; Întocmește balanța de verificare, asigurând includerea tuturor elementelor contabile, în vederea reflectării corecte a operațiunilor economice; Verifică soldurile finale prin corelarea conturilor sintetice cu cele analitice și urmărirea concordanței dintre soldurile balanței și funcțiile conturilor; Întocmește rapoartele statistice, declarațiile fiscale în strictă conformitate cu actele normative și le prezintă conform termenilor stabiliți; Coordonează întocmirea rapoartelor către donatori cu respectarea termenelor și standardelor acestora și asigură controlul corectitudinii rapoartelor;

  1. Evaluarea și inventarierea patrimoniului

- Determină cu veridicitate obiectul evaluării, în funcție de scopul urmărit, în vederea reflectării unei imagini reale a patrimoniului; Stabilește metoda de evaluare în funcție de necesitate și scopul urmărit, ținând cont de cerințele actelor normative; Participă la organizarea inventarierii patrimoniului entității, prin instituirea comisiei, stabilirea termenelor inventarierii și persoanelor responsabile; Controlează compararea rezultatelor inventarierii patrimoniului cu datele existente în contabilitate; Controlează înregistrarea diferențelor (lipsuri sau plusuri) depistate în urma inventarierii și evaluării în contabilitate, în stricta conformitate cu actele normative;

  1. Întocmirea situațiilor financiare

- Sistematizează informația contabilă din baza de date, în vederea completării situațiilor financiare; Introduce datele contabile în formularul situațiilor financiare, asigurând reflectarea corectă și completă a elementelor contabile; Elaborează nota explicativă la situațiile financiare, asigurând corectitudinea informațiilor prezentate; Prezintă în format electronic, în termenii setați de lege, situațiile financiare Biroului Național de Statistică;

- Participă la planificarea, implementarea, monitorizarea și evaluarea Proiectelor, precum și planificarea, organizarea și implementarea activităților relative postului;

- Elaborează şi prezintă propuneri la proiectele de bugete a devizelor de cheltuieli cu calculele argumentate conform normelor metodologice şi particularităţilor elaborate de Ministerul Finanţelor și condițiile finanțatorilor;

- Analizează utilizarea mijloacelor financiare în raport cu planurile aprobate și, după caz, întocmeşte şi prezintă modificări la planurile de finanţare;

- Coordonează asigurarea finanţării la timp a mijloacelor prevăzute în planurile de finanţare, calcularea şi plata la timp a salariilor colaboratorilor Asociației; efectuarea decontărilor apărute în procesul executării devizului de cheltuieli, exercitarea controlului asupra integrităţii fondurilor fixe, a obiectelor de mică valoare şi scurtă durată în locurile lor de păstrare şi utilizare;

- Participă la procedura de concurs pentru achiziționare de mărfuri și servicii necesare;

- Execută orice alte dispoziţii date de Directorul Executiv în realizarea strategiilor Asociaţiei.

- Monitorizează toate schimbările legislative și procedurale din domeniu și asigură înțelegerea și aplicarea acestora de către echipă;

- Analizează necesitățile de instruire (proprii și ale echipei), identifică oportunitățile de instruire, participă și încurajează participarea echipei la sesiuni de formare profesională privind modificările legislative în domeniu și noutățile relevante pentru activitatea desfășurată;

- Elaborează și pune în aplicare procedee de control a calității în serviciul de contabilitate al Asociaței;

- Organizează Auditul procedurilor și fondurilor atât pe proiecte, cât și pe Asociație.

Data începerii activităţii: IMEDIAT

Studii și CALIFICĂRI NECESARE PENTRU OCUPAREA POTULUI:

Pregătire și instruire necesare

Studii superioare în domeniul contabilității și sau economic;

Avantaje Formare în Contabilitatea organizațiilor necomerciale și/ sau Management financiar al proiectelor/ programelor.

Experiență necesară executării sarcinilor și responsabilităților postului

- Minimum 5 ani de experienţă poziții similare;

- Minimum 5 ani de experiență de management de proiecte cu anvelope bugetare mai mari de 1 000 000 Euro/ an.

Cunoștințe specializate

Legislație: Cunoașterea și mânuirea profundă: Codul Fiscal, instrucțiunile metodologice ale Ministerului Finanțelor, Inspectoratului Fiscal, Ministerului Muncii, Protecției Sociale și Familiei etc., Codul Muncii, alte Legi și acte normative care reglementează relațiile de muncă;

Cunoștințe limbi străine: Cunoştinţe limbi străine: nivel avansat de comunicare scrisă şi verbală în Română, Rusă, Engleză; cunoaşterea unei alte limbi este un avantaj;

Competențe digitale și/ sau tehnice: Abilități avansate de mânuire a Pachetului Microsoft Office (Excel, Word, PowerPoint) și 1C;

                        Abilități avansate de navigare în Internet și de mânuire a cutiilor poștale electronice.

COMPETENȚE PROFESIONALE ȘI CALITĂȚI PERSONALE ASOCIATE POSTULUI:

Competențe personale: lucru eficient sub presiune; pro activitate; adaptabilitate și flexibilitate; reziliență;

Competențe de comunicare scrisă și verbală: elaborare și redactare de rapoarte de activitate; redactarea de scrisori/ adresări/ răspunsuri/ note informative; redactare de prezentări cu privire la activitatea desfășurată; analiza datelor (colectarea datelor și data clearing, modelarea datelor și prezentarea datelor etc.); negociere; empatie; ascultare activă;

Competențe organizaționale: planificarea și managementul timpului; prioritizarea sarcinilor de lucru pentru atingerea obiectivelor funcției; abilități de negociere și capacitatea de a coordona activități complexe, cu implicarea mai multor părți interesate; Capacități de a realiza sarcini complexe și de a lucra ca parte a unei echipe;

Competențe de leadership: soluționare de probleme (obiectivitate și luare de decizii înțelepte în situații dificile, flexibilitate, creativitate, gândire critică, analiză, cercetare, evaluare); oferire și primire de feedback (comunicare excelență scrisă și verbală, empatie, ascultare activă); rezolvarea conflictelor (ascultare activă, inteligență emoțională, profesionalism, răbdare);

CONDIŢII: ContraCt INDIVIDUAL de MUNCĂ cu perioadă determinată (12 luni, cu posibilitate de prelungire)

Cerinţe DE aplicare:

Data limită pentru depunerea dosarului: până la identificarea candidatului

Conținutul dosarului candidatului:

            CV completat în format Europass http://europass.cedefop.europa.eu și scrisoarea de motivare vor fi depuse la adresa electronică office@avecopiii.md cu indicare la Tematica mesajului ”Concurs de post – Contabil- Șef”.

Pentru informații suplimentare contactați: +37369556150 – Mogîldea Liza

Doar persoanele dosarele cărora vor fi preselectate pentru interviu, vor fi contactate.