Termen extins: Y-PEER Moldova angajează Expert/-ă în elaborarea unui joc de societate educativ pe subiecte de sănătate pentru tineri

Y-PEER Moldova este ONG național înregistrat sub numele Rețeaua de Tineri Educatori de la Egal la Egal din Moldova din anul 2013 și activează pe tot teritoriul țării, având echipe active de voluntari în peste 30 de școli. Y-PEER Moldova organizează activități de informare, educare și comunicare cu scopul de a dezvolta cunoștințe, atitudini și deprinderi utile de viață în rândul tinerilor. An de an, organizația lucrează cu peste 10 000 de tineri din țară.

În perioada noiembrie- decembrie 2022, Y-PEER Moldova va dezvolta un joc de societate pe subiecte de sănătate mintală și sănătate reproductivă destinat tinerilor cu vârsta cuprinsă între 12-18 ani, care fi ulterior implementat ca tehnică de joc educativ în 20 de școli din țară. Scopul jocului este ca tinerii să își dezvolte un comportament responsabil și să devină cetățeni activi.

Obiectivul concursului:

Selectarea unui expert/ unei experte în elaborarea unui joc de societate educativ pe subiecte de sănătate pentru tineri, care să fie responsabil de asigurarea respectării firului logic al unui joc de societate organizat în nivele cu grad diferit de complexitate.

Responsabilități:

  • să elaboreze conceptul jocului conform așteptărilor proiectului, un material descriptiv cu etapele de respectat în procesul de gândire și elaborare al unui joc de societate;
  • să creeze harta jocului: etapele și regulile de joc specifice scopului proiectului;
  • să stabilească criteriile de determinare a persoanei/ echipei câștigătoare;
  • să proiecteze structura și designul final al jocului;
  • să propună nivele de dificultate în desfășurarea etapelor de joc;
  • să adapteze materialul în baza feedback-ului primit;
  • să participle la toate ședințele privind elaborarea jocului educativ;
  • să fie flexibil și să fie disponibil de a lucra în zilele de sâmbătă și duminică;
  • să colaboreze eficient cu echipa de implementare a proiectului pentru încadrarea în termeni cu realizarea jocului educativ;
  • să facă un raport de activitate la final.

Modalitatea de contractare:

Persoana selectată va fi contractată în baza unui Contract de Prestări Servicii pentru expertiză oferită în elaborarea tehnică a jocului de societate în educație pe subiecte de sănătate mintală, sexuală și reproductivă pentru tineri.

Calificarea necesară:

  • Studii superioare complete în domeniu social
  • Cunoștințe și experiență demonstrată în domeniul jocurilor de societate, jocuri intelectuale, jocuri de echipă;
  • Experiență în elaborarea anterioară a jocurilor de societate va constitui un avantaj;
  • Abilitatea de a înțelege și vorbi fluent limbile română și rusă;
  • Disponibilitatea de a lucra intens la elaborarea jocului pe parcursul lunii noiembrie 2022.

Dosarul de aplicare

Dosarul de aplicare trebuie să includă următoarele documente:

  • CV-ul actualizat care va include referințe clare la experiența și abilitățile candidatului, relevante pentru concurs;
  • Oferta financiară care va indica prețul total brut în MDL (pentru persoane fizice pentru serviciile specificate mai sus).

Depunerea dosarelor de aplicare

Dosarul de aplicare urmează a fi completat în limba română și trimise pe emailul reteauaypeer@gmail.com până la data de 06.11.2022

Evaluarea dosarelor de aplicare

Vor fi evaluate doar dosarele complete. Vor fi analizate dosarele de aplicare sub aspectul corespunderii cu cerințele stipulate mai sus. Evaluarea se va efectua de către echipa de proiect, Y-PEER Moldova.

Termenul limită de prezentare a ofertelor este 06.11.2022.

Persoana de contact: Nadejda Costin, Coordonator de proiect, reteauaypeer@gmail.com, tel: +373 69795502

* Doar ofertanții selectați vor fi contactați.

Articol adaugat de: Y-PEER Moldova