Institutul de Standardizare din Moldova angajează Operator baza de date

Angajator: Institutul de Standardizare din Moldova

Adresa juridică, sediul: mun. Chișinău, str. E. Coca, 28

Subdiviziunea structurală: Departament standardizare

Funcția vacantă: Operator baza de date

Perioada: Nedeterminată

Telefon de contact: 022-905-300

E-mail: info@standard.md sau ism.anticamera@gmail.com

Persoana de contact: Mihaela Verdeș, manager oficiu

Scopul funcției: Asigurarea procesului de completare și gestionare a bazei de date e-standard cu standardele moldovenești, europene, internaționale, interstatale și a altor țări elaborate de organizațiile de standardizare relevante, a standardelor naționale adoptate, precum și actualizarea bazei de date e-standard cu informațiile necesare.

Atribuțiile de funcție:

1)            Identificarea fișierelor standardelor;

2)            Copierea sistematică (săptămânal, lunar) a fișierelor standardelor europene;

3)            Actualizarea bazei de date e-standard cu informațiile bibliografice (metadate);

4)            Verificarea corectitudinii și veridicității informației introduse în baza de date și pe server unde sunt păstrate fișierele standardelor;

5)            Asigurarea notificării organizațiilor europene și internaționale;

6)            Elaborarea foilor informative cu privire la standardele europene, internaționale și interstatale noi pentru Buletinul de standardizare.

Studii: superioare, de licență sau echivalente în domeniul tehnic.

Experiență profesională: se va considera un avantaj experiența în domeniul tehnic.

Cunoștințe: Microsoft Office, Microsoft Excel, XML, SQL, internet, limba română, rusă, engleză, etc.

Abilități: de analiză și sinteză a datelor, a fenomenelor și a proceselor, de soluționare a problemelor în domeniul de competentă.

Candidații vor prezenta următoarele documente:

1)            cererea de participare la concurs;

2)            copia buletinului de identitate;

3)            copiile diplomelor de studii;

4)            CV.

Dosarele se vor prezenta la adresa juridică a ISM: mun. Chișinău, str. E. Coca, 28, anticamera sau prin e-mail.

Termenul limită de prezentare a dosarelor de participare la concurs: 23 septembrie 2022, ora 16.00.

Locul desfășurării interviului: mun. Chișinău, str. E. Coca, 28, sala de ședințe.

Mod de informare: prin e-mail; la adresa indicată în CV.

Date cu caracter personal: ISM va trata toate informațiile conținute în CV drept informații cu caracter personal. Candidatul va prezenta împreună cu CV-ul Acordul privind prelucrarea datelor cu caracter personal, care poate fi descărcată accesând standard.md, rubrica Despre ISM/Informații publice/ Date cu caracter personal, sau accesând link-ul: https://standard.md/?page id=4213

Articol adaugat de: Institutul de Standardizare din Moldova