Anunț post vacant: Specialist local în protecția copilului (Coordonator local) r-nul Ștefan Vodă

AO Asociația pentru Abilitarea Copilului și Familiei ”AVE Copiii” angajează Specialist local în protecția copilului (Coordonator local) r-nul Ștefan Vodă.

POZIȚIE: full-time

OBIECTIVELE POSTULUI

- Managementul activităților de proiect în raionul Ștefan Vodă;

- Asigurarea Managementului cazurilor de protecție a copiilor refugiați din Ucraina și copiilor locali în situație de risc în teritoriul raionului Ștefan Vodă.

SARCINI/ ATRIBUȚII DE BAZĂ

a)   facilitează coordonarea implementării Proiectului în raion cu Structura Teritorială de Asistență Socială și cu Direcția generală educație, tineret și sport;

b)   informează periodic autoritățile raionale și cele locale din comunitățile raionului despre activitățile Proiectului și ale Asociației, precum și partenerilor acesteia;

c)   identifică și asigură activitatea oficiului local al Proiectului; Face toate demersurile necesare pentru aprovizionarea oficiului local cu rechizite necesare;

d)   facilitează colectarea lunară a datelor despre copiii refugiați și copiii în situație de risc din fiecare comunitate din raion, le sistematizează și le transmite în termenii stabiliți Managerului de Proiect;

e)   participă împreună cu Managerul de Proiect la elaborarea periodică de note analitice locale despre situația copiilor refugiați din raion;

f)   facilitează identificarea locațiilor pentru crearea și dezvoltarea Ludotecilor, inclusiv una – în suburbii;

g)   facilitează contractarea de către AO AVE Copiii de servicii de catering local sau procedurile de procurare a produselor (biscuiți, ceai, dulciuri, fructe etc.) pentru pauzele copiilor beneficiari de activități în Ludoteci;

h)   identifică în colaborare cu Structura Teritorială de Asistență Socială și cu Direcția generală educație, tineret și sport a tuturor copiilor refugiați și celor locali și asigură identificarea necesităților individuale ale acestora, precum și organizează toate demersurile de organizare a procurărilor;

i)    monitorizează activitatea animatorilor socio-educativi din ludotecile dezvoltate în cadrul Proiectului și completează tabelul de pontaj;

j)    participă la identificarea din rândul refugiaților/localnicilor adulți – pedagogi care sunt disponibili să ofere ore de recuperare școlară pentru copiii ucraineni/locali;

k)   monitorizează activitățile și tabelează orele de muncă a pedagogilor ucraineni și locali incluși în activitățile Proiectului în raion;

l)    facilitează identificarea celor mai vulnerabili copii refugiați și locali care au nevoie de suport individual (documentare, materiale igienice și sanitare etc.) prin intermediul Managementului de caz;

m)  identifică necesitățile de formare a asistenților sociali locali și pedagogilor, dar și altor specialiști cu care interacționează în cadrul activităților Proiectului și propune tematicile pentru instruirea lor;

n)   facilitează organizarea în raion a sesiunilor de instruire pentru profesioniștii locali;

o)   organizează diverse activităţi de promovare a Proiectului;

p)   elaborează Rapoarte periodice;

q)   execută orice alte dispoziţii date de Directorului Executiv în realizarea strategiilor Asociaţiei;

Data începerii activităţii: imediat

Studii și CALIFICĂRI NECESARE PENTRU OCUPAREA POTULUI:

Pregătire și instruire necesare

                        Studii (obligatoriu): superioare de licență în domeniul educației, asistenței sociale sau psihologiei și/ sau studii de master în asistență socială/ educație;

                        Studii (avantaje): formare adițională în drepturile copilului; Managementul de caz în protecția copilului și în Protecția copilului și/ sau în Prevenirea și combaterea violenței față de copii; Comunicare cu adolescenții;

            Experiență necesară executării sarcinilor și responsabilităților postului

Minimum 2 ani în poziție similară;

                        Minimum 3 ani în asistența socială a copiilor aflați în situație de risc, inclusiv Management de caz;

                        Minimum 1 an în gestiune electronică a dosarelor de management de caz în protecția copilului;

            Cunoștințe specializate

Legislație (minim)

                                    Cunoașterea și mânuirea profundă a Convenției ONU cu privire la Drepturile copilului, Liniilor directoare ONU cu privire la îngrijirea alternativă, Comentariul General nr.14 (2013) privind dreptul copilului de a avea ca primă considerație interesele sale superioare;

                                    Cunoașterea și mânuirea profundă a prevederilor Legii 140/2013 privind protecția specială a copiilor aflați în situație de risc și a copiilor separați de părinți și a HG 270/2014 cu privire la aprobarea Instrucțiunilor privind mecanismul intersectorial de cooperare pentru identificarea, evaluarea, referirea, asistenţa şi monitorizarea copiilor victime şi potențiale victime ale violenţei, neglijării, exploatării şi traficului; a Managementului de caz în domeniul protecției copilului;

                                    Cunoașterea cadrului de funcționare a domeniului de asistență socială, inclusiv servicii și prestații sociale, proceduri de acces la servicii și prestații sociale pentru copii în situație de risc și familii vulnerabile, precum și copii rămași temporar/ rămași fără ocrotire părintească;                                               Limbi străine

Nivel avansat de comunicare scrisă şi verbală în Română și Rusă;

                        Nivel de bază de comunicare scrisă și verbală în Engleză (avantaje);

                        Cunoașterea unei alte limbi este un avantaj;

            Competențe digitale și/ sau tehnice

Pachetul Microsoft Office (Excel, Word, PowerPoint) la nivel intermediar;

                        Abilități avansate de navigare în Internet și de mânuire a cutiilor poștale electronice.

COMPETENȚE PROFESIONALE ȘI CALITĂȚI PERSONALE ASOCIATE POSTULUI:

 Competenţe manageriale:

-           Analiză şi sinteză

-           Previziune a evoluției evenimentelor;

-           Redactare de rapoarte clare, coerente şi corecte;

-           Luarea deciziilor și asumarea responsabilității;

-           Preocupare permanentă pentru ridicarea nivelului profesional individual și al echipei;

Competenţe sociale:

-           Comunicare asertivă;

-           Lucru în echipă;

-           Soluţionare de conflicte;

-           Negociere;

-           Capacitate de a stabili relaţii, toleranţă, calm, perseverenţă;

-           Abilităţi de comunicare interpersonală;

Calităţi personale:

-           Orientare spre rezultat;

-           Leadership;

-           Angajament față de echipă;

-           Flexibilitate;

-           Rezistență la stres

-           Spirit creativ şi inovativ

CONDIŢII: ContraCt INDIVIDUAL de MUNCĂ cu perioadă determinată (o lună, cu posibilitate de prelungire)

Cerinţe DE aplicare:

Data limită pentru depunerea dosarului: 6 septembrie 2024, ora 18:00.

Conținutul dosarului candidatului:

            CV completat în format Europass http://europass.cedefop.europa.eu și scrisoarea de motivare vor fi depuse la adresa electronică office@avecopiii.md cu indicare la Tematica mesajului ”Concurs de post – Specialist local în protecția copilului (coordonator local r-nul Ștefan Vodă)”.

Pentru informații suplimentare contactați: mob. 060311008, persoana de contact – V. Gheorghiev

Doar persoanele dosarele cărora vor fi preselectate pentru interviu, vor fi contactate.