Anunț de angajare a Coordonatorului Programului de protecție a legăturilor familiale (PLF)

Societatea de Cruce Roșie din Moldova  (urmează SCRM) reprezinţă o asociaţie obştească care, in corelaţie cu autorităţile administraţiei publice, realizează funcţii auxiliare în domeniul umanitar în baza Convenţiilor de la Geneva din 1949 şi a Protocoalelor adiţionale la acestea din 1977. Misiunea Societății de Cruce Roșie din Moldova este de a preveni și atenua suferința umană și de a proteja demnitatea umană, fără nicio discriminare bazată pe naționalitate, rasă, sex, convingeri religioase sau politice. Actualmente SCRM se află într-o perioadă de dezvoltare intensă și, datorită partenerilor Societății, suntem implicați în mai multe proiecte umanitare. În scopul realizării proiectelor suntem în căutare de persoane profesioniste în domeniu.

Denumirea postului: Coordonator, Programul de protecție a legăturilor familiale (PLF)

Loc de muncă: Republica Moldova, Chișinău, s. Centru

Program de lucru: Full-time 5/2, orele 9.00 – 17.30, pauza de masa 30 min

Experiență: minim 2 ani în domeniu

Responsabilitati principale:

  • În coordonare cu conducerea SCRM și cu sprijinul echipei Comitetului Internațional de Cruce Roșie (CICR) PLF, dezvoltă și implementează strategia SCRM PLF și planul anual de acțiuni ulterioare și se asigură că acestea sunt înțelese și aprobate de toate filialele;
  • Gestionează domeniul PLF, la necesitatea creează Biroul PLF la SCRM, care include:
  • Gestionarea cazurilor și a datelor, inclusiv arhivele,
  • Actualizarea bazei de date a voluntarilor PLF,
  • Elaborarea fluxului de lucru și a liniilor de comunicare,
  • Utilizarea și întreținerea articolelor de papetărie și a echipamentelor.
  • În coordonare cu echipa CICR gestionează stocul de materiale de diseminare și asigură furnizarea periodică către filialele relevante și alte părți interesate identificate în prealabil;
  • Asigura coordonarea activităților din teren cu filialele prin intermediul persoanelor focale PLF, daca este cazul, sau cu coordonatorii filialelor si in stransa coordonare cu echipa CICR;
  • Planifică, conduce și efectuează deplasări lunare pe teren pentru a efectua evaluări, diseminări PLF, oferă servicii comune PLF cu sprijinul voluntarilor filialei în cauză, în coordonare cu echipa PLF a CICR și întocmește rapoarte detaliate;
  • Participă la crearea de rețele și dialogul cu interlocutorii relevanți în timp ce se află pe teren, asigură interacțiunea cu alte operațiuni și contacte externe;
  • Contribuie la analiza mediului de securitate, socio-economic, cultural și politic în care lucrează SCRM și CICR, comunică informații relevante cu membrilor echipei și raportează orice schimbări în situație care ar putea fi legate de PLF;
  • Organizează și facilitează instruirea PLF pentru voluntarii SCRM cu sprijinul echipei CICR PLF, elaborează rapoarte privind instruirea și revizuiește și adaptează în comun materialul de instruire;
  • Conduce sesiuni interne de sensibilizare cu personalul SCRM și se asigură că serviciile PLF sunt integrate în operațiunile generale;
  • În ceea ce privește orientările financiare convenite între CICR și SCRM, supraveghează decontarea financiară a cheltuielilor legate de activitățile de teren, cheltuielile de birou și instruire, bugetează activitățile, colectează documentele justificative și prezintă cheltuielile în timp util;
  • Tratează informațiile cu confidențialitate și acuratețe și menține o atitudine adaptată și respectuoasă față de beneficiari, interlocutori și colegi;
  • Participă la întâlnirile regionale PLF sau la evenimentul organizat de Family Link Network și intervine cu suport la necesitate;
  • Atunci cand este necesar intocmeste si/sau traduce documente aferente PLF din limba engleză in limba romana/rusa.

Calificări și abilități personale:

  • Deține diplomă de licență;
  • Minim 2 ani de experiență profesională care a inclus managementul echipei, informațiilor și/sau proiectelor;
  • Experienta in proiecte internationale va constitui un avantaj;
  • Bune abilități de comunicare și prezentare oficială orală și scrisă;
  • Cunostinte avansate de limba romana, rusa si engleza;
  • Bune abilități de planificare, organizare și implementare.

Ce oferim:

  • Salariu motivant, plătit la timp;
  • Experienta internationala intr-o echipa de profesionisti;
  • Instruire online și offline;
  • Participarea la reuniri internaționale (conferințe, workshop-uri).

Persoanele interesate sunt rugate să expedieze până la 14.08.2024 CV-urile la hr.office@redcross.md cu indicarea în subiectul e-mailului a poziției pentru care optați pentru "Coordonator PLF".