Centrul Național de Prevenire a Abuzului față de Copii angajează Director/Directoare de Programe

CNPAC este o organizație nonguvernamentală din Republica Moldova, cu pestr 26 ani de experiență în domeniul protecției copilului. Mai multe vezi aici: www.cnpac.md

CNPAC este în căutarea unui Director/Directoare de Programe dedicat și experimentat pentru a conduce și coordona inițiativele noastre de protecție a copilului. Misiunea noastră este de a contribui la diminuarea incidenţei și a consecinţelor violenţei faţă de copii prin activităţi de prevenire, pledoarie, dezvoltare de capacităţi și servicii specializate. Rolul Directorului/Directoarei de Programe este esențial în planificarea, implementarea și evaluarea proiectelor noastre, asigurându-se că acestea sunt în conformitate cu obiectivele organizației și nevoile comunității. Directorul/Directoarea de Programe asigură comunicarea şi colaborarea între programele/proiectele CNPAC și implementarea în mod coerent a activităților. De asemenea,  întreprinde continuu activități de fundraising în organizație și menține colaborarea cu donatorii. Directorul/Directoarea de Programe reprezintă asociaţia la diverse evenimente, în urma coordonării cu Președintele asociaţiei.

Responsabilități:

  • Dezvoltarea și implementarea strategiilor și programelor organizației;
  • Supervizarea și coordonarea echipelor de proiect, asigurându-se că sarcinile sunt îndeplinite la timp și eficient;
  • Monitorizarea și evaluarea performanței programelor, inclusiv analiza impactului și raportarea rezultatelor;
  • Gestionarea bugetelor și resurselor alocate pentru proiecte, asigurând o utilizare eficientă și transparentă a fondurilor;
  • Colaborarea cu partenerii locali și internaționali, autoritățile și alte organizații pentru a sprijini și extinde inițiativele organizației;
  • Identificarea și accesarea surselor de finanțare pentru programe noi și existente;
  • Reprezentarea organizației în întâlniri, conferințe și evenimente relevante;
  • Dezvoltarea de politici și proceduri interne pentru a îmbunătăți eficiența programelor;

Cerințe:

  • Studii superioare în domeniile relevante activității organizației; cursuri specializate în management organizațional, management al proiectelor, formare în drepturile omului, protecția copilului;
  • Experiență de minim 5 ani în managementul programelor, preferabil în domeniul protecției copilului, drepturile omului sau în sectorul ONG;
  • Cunoștințe solide despre problematica protecției copilului și legislația relevantă;
  • Abilități excelente de leadership, comunicare și relaționare;
  • Experiență în gestionarea echipelor și în coordonarea proiectelor complexe;
  • Capacitate de a lucra într-un mediu dinamic și de a face față provocărilor;
  • Abilități de analiză și raportare, cu atenție la detalii;
  • Integritate și etică profesională.

Oferim:

  • Contract individual de muncă pe durată determinată cu posibilitate de prelungire;
  • Un mediu de lucru colaborativ și inspirator;
  • Oportunități de dezvoltare profesională și personală;
  • Pachet salarial competitiv și beneficii corespunzătoare.

Perioada de angajare: iunie – decembrie 2024, cu posibilitate de prelungire.

Locul de muncă: oficiul CNPAC (or. Chișinău, str. Tricolorului, 37b)

Cum să aplici:

Dacă ești pasionat/ă de protecția copilului și dorești să contribui la schimbarea în bine a vieților copiilor vulnerabili, te rugăm să trimiți CV-ul tău actualizat și două referințe și datele de contact ale acestora la adresa adresa concurs@cnpac.md  cu specificarea Aplicatie Director Programe până la data de 21 iunie 2024.

De asemenea, te rugăm să semnezi o declarație pe propria răspundere privind faptul că nu ai fost condamnat/ă în trecut pentru un comportament incompatibil cu prestarea serviciilor pentru copii, precum și că nu ai fost supus(ă) unor măsuri de investigație pentru acțiuni criminale sau încălcarea a conduitei, care să pună în primejdie integritatea fizică sau psihică a copiilor.

La interviu vor fi contactate prin email și telefonic doar persoanele selectate în baza dosarelor.

Notă: CNPAC prelucrează datele cu caracter personal în conformitate cu prevederile Legii 133/2011 privind protecția datelor cu caracter personal. Prin expedierea dosarului, dvs. sunteți de acord că datele dvs. personale vor fi utilizate în procesul de recrutare. Documentele ce conțin date cu caracter personal se vor păstra doar pentru perioada de recrutare.