Angajare PR Manager Centrul de Instruire in Domeniul Sanatatii Reproductive (CIDSR)

Centrul de Instruire în Domeniul Sănătăţii Reproductive din Republica Moldova (CIDSR) este o organizație non-profit, neguvernamentală, înființată în 1998, cu misiunea de a proteja și promova sănătatea și drepturile sexuale și reproductive. Suntem convinși, că fiecare persoană, indiferent de locul de trăi, indiferent de sex, vârstă, etnie, prezența oricărei tulburări fizice sau de altă natură etc., are aceleași drepturi sexuale și reproductive și poate profita de o stare bună a sănătății sexuale și reproductive și de acces la servicii de calitate.

CIDSR anunță un post vacant pentru poziția part-time (50% angajare, pentru o perioadă de 12 luni ) pentru postul de PR manager.

Principalele responsabilități și atribuții ale managerului de PR:

  • Participarea la elaborarea și punerea în aplicare a strategii de comunicare în cadrul proiectului;
  • Administrarea paginii web a proiectului și a rețelelor de socializare;
  • Pregătirea materialelor informative (articole, postări pentru social media (inclusiv materiale vizuale), comunicate de presă), în sensul creșterii nivelului de vizibilitate a proiectului;
  • Participarea la evenimentele publice din cadrul proiectului și realizarea unor materiale foto și/sau video de calitate pentru uz intern și public;
  • Răspunsul la solicitările de informații din partea publicului și a mass-mediei;
  • Asigurarea unei comunicări și a unei o colaborări eficiente cu coordonatorul proiectului și alte pesroane implicate în proiect;
  • Realizarea textelor pentru eventuale brosuri si flyere informative, coordonarea si comunicarea cu tipografiile ce vor fi implicate.
  • Posibil realizarea altor sarcini asemănătoare în cadrul activităților proiectului.

Cerințe:

  • Diplomă de licență sau student/a în jurnalism, limba romana, relații publice, marketing, științe sociale sau alte domenii relevante;
  • Experiență profesională dovedită în domeniul relațiilor publice, al mass-media sau al jurnalismului, inclusiv competențe practice în dezvoltarea și difuzarea de conținut media;
  • Competențe excelente în crearea de texte și elemente vizuale (inclusiv grafică, fotografii și videoclipuri) pentru uz public;
  • Cunoașterea fluentă a limbilor engleză, rusă și română, atât în varianta scrisă și vorbită;
  • Sensibilitate interculturală și abilități de lucru în echipă;
  • Competențe digitale avansate: utilizarea competentă a programelor de design grafic și a aplicațiilor pentru crearea de conținut vizual pentru social media (Ex:Photoshop, Canva...)

CIDSR oferă:

  • Angajare part-time, cu posibilitatea de a lucra de acasă, sau din orice alt loc cu grafic flexibil;
  • Salariu local competitiv;
  • O sarcină responsabilă și interesantă în cadrul unei organizații ce activează din anul 1998;
  • Angajarea într-un mediu organizațional orientat spre echipă;
  • Posibilitatea de dezvoltare profesională și de învățare.

Începutul perioadei de angajare: 01.01.2024.

Procedura de aplicare:

Dacă sunteți interesat(ă) de acest post și îndepliniți toate cerințele, puteți trimite o cerere electronică completă care să cuprindă: Scrisoare de motivație, CV și exemple relevante din activitatea dvs. anterioară, sub formă de link-uri, la adresa: cidsr2012@gmail.complus un exemplu de text al unei postari in social media cu prezentarea centrului pe piata de servicii medicale in anul 2024, in limbile romana-engleza-rusa.

Vă rugăm să specificați în subiectul e-mailului doar denumirea poziției (PR manager). Doar candidații potriviți vor fi contactați pentru un interviu.