Asociația Amici dei Bambini, Moldova angajează psiholog/psihologă în cadrul serviciului Ludobus

Context: Filiala din Moldova a Asociației Amici dei Bambini este o Organizație Non-Guvernamentală care activează în Republica Moldova de mai bine de 20 ani și promovează dreptul fiecărui copil la familie, educație și timp liber.

Amici dei Bambini, Moldova implementează, în perioada septembrie 2023 - iunie 2024, proiectul „Ludobusul pentru Pace” care face parte dintr-un proiect mai amplu de „Răspuns Umanitar Integrat pentru Ucrainenii Afectați de Conflict și Cetățenii din Țările Terțe din Ucraina, Polonia, România și Moldova”, implementat de Alianța ONG-urilor Active în Domeniul Protecției Sociale a Copilului și Familie (APSCF). Proiectul este finanțat de Ministerul Federal de Externe al Germaniei (AA) prin intermediul Diakonie Katastrophenhilfe (DKH).

Ludobusul este un serviciu inovativ, dezvoltat de Amici dei Bambini, Moldova începând cu anul 2008. Ludobusul reprezintă o bibliotecă mobilă de jocuri, care activează în baza unor programe specifice de animație. Cu ajutorul unei echipe de animatori socio-educativi și psihologi, Ludobusul creează momente unice de divertisment, învățare bazată pe joc, activități în aer liber și ateliere de creație pentru copii și programe de Sănătate Mintală și Suport Psiho-Social disponibile pentru copii, adolescenți, educatori, profesori, părinți și îngrijitori.

Scopul postului: psihologul va facilita crearea a 5 grupuri de voluntari (tineri din 5 localități) care vor fi implicați în organizarea activităților serviciului LUDOBUS la nivel local.

Program de muncă:  full time (5 zile în săptămână)

Locul de muncă: Chișinău, Centrul Metodologic de Animație/oficiul Amici dei Bambini - Moldova cu deplasări în teritoriu, la nivel național

Poziție: Psiholog

Perioada de angajare: octombrie 2023 – iunie 2024 (cu posibilitate de prelungire)

Atribuții și responsabilități:

  • Elaborarea instrumentelor de lucru pentru implementarea intervenției din cadrul proiectului (chestionar de manifestare a interesului, tematici, conținut și prezentări pentru sesiunile de lucru cu tinerii, chestionare de evaluare a nivelului de satisfacție, etc);
  • Conlucrarea cu instituțiile partenere (școli, centre de tineret, etc.) pentru identificarea potențialilor membri ai grupurilor de voluntari;
  • Recrutarea grupurilor de voluntari și stabilirea graficului ședințelor de dezvoltare personală;
  • Planificarea și achiziționarea materialelor necesare pentru buna organizare a ședințelor de dezvoltare personală a adolescenților;
  • Realizarea ședințelor de dezvoltare personală a adolescenților din cele 5 grupuri de voluntari (câte 7 ședințe cu fiecare grup);
  • Participarea, împreună cu voluntarii formați la activitățile organizate de Ludobus în cele 5 localități;
  • Asigurarea evidenței participanților la ședințele de dezvoltare personală;
  • Participarea la instruirile specifice (în domeniul psiho-social și socio-educativ), oferite în cadrul organizației pentru a furniza un răspuns cât mai prompt și adecvat crizei provocate de război;
  • Participarea la ședințele organizatorice săptămânale ale echipei de animatori socio-educativi în vederea asigurării reușitei activităților și rezultatelor programate în cadrul Ludobusului;
  • Raportarea lunară a activităților realizate oferind date dezagregate conform instrumentelor de lucru puse la dispoziție;
  • Alte roluri şi responsabilități la delegarea Coordonatorului de proiect.

Toată activitatea va fi organizată în conformitate cu Politicile de Salvgardare, de Protecție a Copilului și Prevenire a Abuzului Sexual și a Hărțuirii precum și cu Regulamentul Intern al organizației, aprobate în cadrul A.O. Filiala din Moldova a Asociației Amici dei Bambini.

Formare, abilități și calități personale:

  • Studii superioare în domeniul psihologiei și psihopedagogiei;
  • Experiență de muncă în domeniu – minim 2 ani;
  • Experiență de muncă în ONG-uri (constituie un avantaj);
  • Organizarea activității de consiliere psihologică individuală sau de grup, în baza nevoilor;
  • Cunoașterea limbilor română și rusă;
  • Abilități de comunicare asertivă și eficientă;
  • Abilități de interacțiune cu beneficiarii și cu membrii echipei de lucru;
  • Abilități de organizare şi planificare;
  • Abilitate de lucru în echipă și independent;
  • Empatie și non-discriminare în lucrul cu diverse categorii de beneficiari;
  • Disciplină, corectitudine şi seriozitate;
  • Flexibilitate, capacitate de adaptare la situații neprevăzute și orientare spre realizarea obiectivelor;
  • Rezistență pentru activitate în condiții şi situații de stres;
  • Abilități de operare cu pachetul Microsoft Office (Word, Excel, Power Point etc.);
  • Disponibilitate pentru deplasări frecvente în teritoriu (cel puțin 10 deplasări lunar)

Oferim:

  • Salariu atractiv și motivant;
  • Instruire în domeniul asistenței psihosociale și a animației socio-educative;
  • Atmosferă de lucru prietenoasă.

Persoanele interesate vor expedia CV-ul actualizat, scrisoarea de motivare și contactele a 2 persoane de referință la adresa electronică: moldova.aibi@gmail.com, cu mențiunea “Psiholog - Ludobus”, până la 04.10.2023.

 Persoană de contact: Tatiana Lungu (cell. 069291115)

Doar persoanele preselectate vor fi invitate la interviu.