Y-PEER Moldova angajează asistent(-ă) de proiect

Y-PEER Moldova este ONG național înregistrat sub numele Rețeaua de Tineri Educatori de la Egal la Egal din Moldova din anul 2013 și activează pe tot teritoriul țării, având echipe active de voluntari în peste 30 de școli. Y-PEER Moldova organizează activități de informare, educare și comunicare cu scopul de a dezvolta cunoștințe, atitudini și deprinderi utile de viață în rândul tinerilor. An de an, organizația lucrează cu peste 10 000 de tineri din țară.

Începând cu luna septembrie 2022, Y-PEER Moldova implementează un șir de programe de capacitare a tinerilor din Moldova și Ucraina, care se află în Moldova la moment, așa încât tinerii să își dezvolte un comportament responsabil și să devină cetățeni activi.

Asistentul(-a) de proiect va oferi suportul și asistența necesară pentru planificarea, managementul și implementarea cu succes a activităților proiectelor sub ghidarea coordonatorului de proiect; va asista la desfășurarea activităților proiectului de la începutul pînă la sfârșitul implementării proiectului.

Perioada de angajare: Noiembrie 2022 – Iunie 2023 (cu posibilitate de prelungire).

Condiții de muncă: Orar zilnic de muncă - 8 ore pe zi, de luni până vineri.

Locul desfășurării activității: online și la oficiu, cu disponibilitate pentru deplasări prin Republică.

Responsabilități de bază ale asistentului de proiect:

  • Asigură suport administrativ și logistic necesar pentru desfășurarea activităților proiectelor, care se vor realiza în timp util și sub ghidarea coordonatorului de proiect;
  • Asigură asistență financiară și suport organizatoric pentru implementarea proiectului;
  • Asigură asistență logistică pentru desfășurarea instruirilor, activităților de informare, comunicare, educare și a vizitelor de monitorizare respectând calitatea tehnică pe parcursul implementării proiectelor;
  • Contactează la necesitate membrii, liderii, trainerii din rețea, oferă informație și suport echipelor de educatori, inclusiv transmite materialele de lucru necesare (broșuri, confirmări, prezentări, etc.);
  • Colectează listele de participare, confirmările, listele de rambursare a banilor de transport, de distribuire a materialelor în regiuni și altele;
  • Procesează și redactează corespondența, notificări, documente, prezentări și oferă asistență la pregătirea rapoartelor;
  • Asigură transmiterea informațiilor și documentelor pertinente membrilor echipei;
  • Asigură suport logistic necesar, la solicitare îndeplinește alte responsabilități specifice postului;

Cerințe față de candidată/candidat:

  • Studii de profil în științe sociale sau alte domenii afiliate;
  • Experiență de minim un an în asigurarea asistenței necesare pentru planificarea, managementul și implementarea proiectelor;
  • Abilități de lucru în echipă;
  • Abilități de comunicare și vorbire în public;
  • Cunoașterea programelor Microsoft Office și competențe de lucru la calculator;
  • Cunoașterea limbii române scris și vorbit;
  • Cunoștințe profesionale de engleză și rusă prezintă un avantaj.

Ce oferim?

  • Un mediu pozitiv de lucru, cu colegi respectuoși și prietenoși;
  • Salariu motivant ce poate fi ajustat în timp pe măsura rezultatelor;
  • Posibilitatea de a participa în paralel la instruiri pentru dezvoltare profesională;
  • Echipă pasionată de ceea ce face și determinată să producă cu adevărat schimbări;
  • Oportunitatea de a te afirma și de a dezvolta propriile abilități și idei în cadrul organizației.

Cum aplici?

Trimite un singur document în format pdf care să conțină Curriculum Vitae și scrisoare de intenție la adresa de email reteauaypeer@gmail.com. Documentul trebuie să prezinte experiențe anterioare cu tipuri similare de sarcini și să nu depășească trei pagini.

Pentru întrebări ne poți contacta la 078499955.

Termen limită de aplicare: 27 octombrie 2022.

Articol adaugat de: Y-PEER Moldova