CJI angajează reporter/reporteră

Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI), organizație neguvernamentală care sprijină jurnaliștii și organizațiile mass-media din R. Moldova, angajează reporter/reporteră pentru portalul Media Azi (www-media-azi.md).

Angajare 38 0 1

Responsabilități:

  • Reflectarea evenimentelor ce țin de mass-media din Moldova și de peste hotare, inclusiv prin documentare, realizarea de interviuri cu surse relevante, cercetarea resurselor web, a presei scrise, audiovizuale și electronice pentru subiecte relevante;
  • Scrierea știrilor, în regim zilnic;
  • Publicarea conținutului pe platforma Media Azi (www.media-azi.md);
  • Coordonarea unor materiale cu autori externi;
  • Colaborarea strânsă cu redactorul și managerul de rețele sociale pentru promovarea conținutului produs.

Cerințe pentru candidați:

  • Studii superioare, de preferință în Jurnalism;
  • Experiență de scriere și redactare a știrilor pentru mediul online;
  • Cunoașterea bună a limbilor română, engleză și rusă;
  • Cunoașterea calculatorului și a programelor de bază.

Persoanele interesate vor trimite până pe 24 august 2022, ora 18:00, un Curriculum Vitae, o scrisoare de intenție și trei contacte de referință la adresa electronică igrejdeanu@ijc.md.

Persoana de contact: Ina Grejdeanu, directoare dezvoltare strategică.

Doar persoanele preselectate vor fi contactate pentru interviu.

În procesul de recrutare, CJI nu discriminează direct sau indirect candidatul/candidata pe criterii de sex, vârstă, apartenență națională, rasă, etnie, religie, viziuni politice, orientare sexuală, origine/statut social, etc. Se va ține cont doar de competențele profesionale ale candidatului/candidatei. CJI oferă șanse egale de angajare tuturor, toate dosarele fiind analizate obiectiv și cu asigurarea deplinei confidențialități.