AO CCF Moldova- Copil, Comunitate, Familie angajează facilitatori pentru sesiunile de informare online

Proiectul ”Consolidarea cunoștințelor și abilităților personalului medical, personalului didactic din școli, asistenților sociali locali și personalului medical local pentru prevenirea COVID-19 și altor boli infecțioase”, finanțat de UNICEF Moldova.

Descriere proiect:

În perioada Aprilie 2022 – Noiembrie 2022 CCF Moldova, în parteneriat cu MEC, MMPS, MS și susținerea financiară a UNICEF Moldova, implementează proiectul „Consolidarea cunoștințelor și abilităților personalului medical, personalului didactic din școli, asistenților sociali locali și personalului medical local pentru prevenirea COVID-19 și altor boli infecțioase”.

Proiectul are drept scop creșterea nivelului de familiarizare referitor la prevenirea și controlul COVID-19 în comunități, conștientizarea efectelor nocive ale falsurilor în medii sociale și tradiționale, prevenirea arderii profesionale și promovarea proprii bunăstări emoționale, organizând sesiuni informative pentru:

  • apr. 3000 de cadre medicale locale (est. 75% din numărul total);
  • apr. 725 de cadre medicale din școli (est. 66% din numărul total);
  • apr. 800 de asistenți sociali locali (est. 67% din numărul total);
  • apr. 4375 cadre didactice (est. 14% din numărul total).

Durata proiectului: Aprilie 2022 – Noiembrie 2022

Descrierea postului:

CCF Moldova angajează facilitatori pentru sesiunile de informare online a personalului medical, personalului didactic din școli, asistenților sociali locali și personalului medical local pentru prevenirea COVID-19 și altor boli infecțioase”.

Facilitatorii vor lucra în perechi cu grupuri de circa 25 de participanți.

Responsabilități:

  • Participarea la sesiunile de formare de formatori (3 zile);
  • Elaborarea design-ului sesiunii de informare;
  • Pregătirea sesiunii de informare;
  • Coordonarea prealabilă cu reprezentanții instituției a sesiunii de informare (perioadă, conexiune, disponibilitate);
  • Livrarea a cica 40 de sesiuni de informare a câte 2,5 ore:
  • Asigurarea unui mediu favorabil de învățare și schimb de experiență;
  • Completarea bazei de date cu informația din cadrul sesiunii (liste participanți și feedback);
  • Participarea la ședințele de planificare și organizare a proiectului.

Cerințe:

  • Disponibilitatea de a organiza și livra sesiunile de informare în perioada proiectului;
  • Studii superioare în pedagogie, psihopedagogie, psihologie sau medicină;
  • Experiență de facilitare de minim 3 ani;
  • Experiența în pedagogia adulților va constitui un avantaj;
  • Cunoașterea obligatorie a limbilor română și rusă;
  • Abilități excelente de utilizare Microsoft Word Office, Excel, PowerPoint, Outlook, platforme online etc.;
  • Abilitatea de a lucra în echipă;
  • Abilitatea de a gestiona în mod eficient timpul;
  • Bune abilitați de comunicare și raportare.

CCF Moldova este o organizație non-guvernamentală care oferă un mediu echitabil și non-discriminator de angajare. CCF Moldova are o politică fermă de protecție a copiilor si politica impotriva exploatprii si abuzului sexual și toți angajații, consultanții și voluntarii sunt obligați să semneze și să respecte aceaste prevederi.

Doritorii de a participa la concursul de angajare pot expedia CV-ul, cu menționarea a 2 persoane de referință din domeniu cu indicarea datelor de contact și perioada colaborării pe adresa lorina.ghitu@ccfmoldova.org

Termenul limită de aplicare: 15 mai 2022

Doar candidații selectați vor fi invitați la interviu.