RCTV Memoria angajează Contabil/Director financiar

Locul de muncă: Centrul de Reabilitare a Victimelor Torturii ”Memoria” (RCTV Memoria), str. Ismail 44, or. Chișinău.

Descrierea generală a postului:

Contabilul-șef/Directorul/oarea financiar/-ă își va desfășura activitatea la Chișinău (or. Chișinău, str. Ismail 44 . Data preconizată pentru angajare este cât mai curând posibil. Acest post este cu normă întreagă și necesită o implicare de 100%.

Contabilul/a RCTV Memoria  este reponsabil/ă de contabilitatea organizației, ţine evidenţa contabilă, întocmeşte și monitorizează executarea bugetului anual al organizației, precum și a bugetelor proiectelor RCTV Memoria. Asigură controlul asupra utilizării corecte şi eficiente a mijloacelor financiare, asigură evidența separată a documentelor contabile pentru fiecare proiect, aigură raportarea financiară către donatori, pregăteşte şi prezintă rapoarte financiare trimestriale şi anuale către finanţatori, dări de seama, bilanţuri la organele fiscale şi de statistică, organizează şi documentează procurările de bunuri şi servicii, calculează salariile colaboratorilor organizației.

Responsabilități:

  • asigură organizarea evidenţei contabile primare a RCTV Memoria în conformitate cu prevederile Legii contabilităţii, Standardelor Naţionale de Contabilitate şi Indicaţiilor metodice privind particularităţile contabilităţii în organizaţiile necomerciale, alte acte normative ce reglementează domeniul respectiv;
  • întocmește şi prezintă situațiile financiare, rapoartele fiscale și statistice în conformitate cu legislația în vigoare;
  • asigură întocmirea și prezentarea în termenii stabiliți a rapoartelor financiare către donatori, în baza prevederilor acordurilor de finanțare;
  • efectuiază tranzacţiile economice şi financiare, atât prin transfer, cât şi în numerar, asigură conformitatea acestora cu documente justificative (contracte, facturi, acte de predare-primire, recipise, ş.a.);
  • Managementul financiar și coordonarea cheltuielilor conform bugetelor planificate;
  • organizează sistemul de control intern, inclusiv efectuarea inventarierii;
  • pregătește și procesează salariile;
  • alte responsabilități relevante postului;

Cerințe faţă de candidat/ă:

  1. Diplomă de licență în contabilitate, o calificare suplimentară ar constitui un avantaj;
  2. Experiență recentă în contabilitate de cel puțin 3 ani;
  3. Cunoașterea specificului activității contabile în sectorul non-profit;
  4. Cunoașterea legislației fiscale;
  5. Cunoașterea limbilor – româna la nivel avansat, engleza și rusa la nivel mediu (va fi considerat un avantaj);
  6. Cunoașterea PC: 1C Contabilitate, Internet banking, Microsoft Office (Word, Excel).

Calități personale:

  1. Reziliență la stres, de a respecta termenele limită, de a organiza și planifica eficient sarcinile;
  2. Responsabilitate, onestitate, corectitudine, acuratețe, empatie, caracter deschis și sociabil;
  3. Spirit de echipă și atitudine prietenoasă.

Avantaje:

  1. Domeniu interesant;
  2. Lucru într-o echipă de profesioniști;
  3. Satisfacție personală – activitatea realizată va contribui la respectarea și promovarea drepturilor omului;
  4. Pachet salarial motivant.

Dosarul canditatului/tei va conține:

  1. Curriculum Vitae (CV) cu fotografie;
  2. Scrisoare de motivare;
  3. 2 scrisori de recomandare sau referințe de la locul anterior de muncă sau studii (cu includerea datelor de contact).

RUGĂM să expediați Dosarul Dvs. (CV-ul dvs., două referințe și o scrisoare de motivare), la una din următoarele adrese de e-mail: rctvmemoria99@gmail.com sau/și milapopovici@yahoo.com cu mențiunea "Contabil/Director Financiar".

Data limită de expediere a Dosarului: 15 mai 2022, ora 23.59.

Doar persoanele selectate vor fi contactate și invitate la interviu.

Despre noi: Centrul de Reabilitare a Victimelor Torturii “Memoria” (RCTV Memoria) este o organizație non-comercială, apolitică şi independentă. Fiind primul şi până în prezent, unicul centru de reabilitare a victimelor torturii şi a altor forme de violență inter-umană din Republica Moldova. RCTV Memoria a fost fondat la 12 noiembrie 1999 şi înregistrat la Ministerul Justiţiei la 7 decembrie 1999.