CIVIC.MD CIVIC.MD

Administrare Cont

  • Creaţi un cont
  • Ați uitat login-ul?
  • V-ați uitat parola?
  • Solicită Asistență

Email de contact:

support@portal.civic.md

 


CIVIC.MD CIVIC.MD
  • Portal
  • Domenii
    • Educație și Formare
    • Marketing, PR, Comunicare
    • Juridic
    • Jurnalism, Producție Media
    • Societate Civilă
    • Consultanță și Expertiză
    • Egalitate de gen, abilitarea femeilor și prevenirea violenței
    • Liderism
    • Construcții și infrastructură
    • Contabilitate, Audit, Finanțe
    • Tehnologii Informaționale (IT)
    • Catering și Logistică Evenimente
    • Achiziții și Logistică
    • Transport, Servicii Auto
    • Sănătate
    • Ecologie și Mediu Înconjurător
    • Antreprenoriat și Dezvoltare Economică
  • Regional

    Nord

    • Bălți
    • Briceni
    • Dondușeni
    • Drochia
    • Edineț
    • Fălești
    • Florești
    • Glodeni
    • Ocnița
    • Rîșcani
    • Sîngerei
    • Soroca

    Centru

    • Anenii Noi
    • Călărași
    • Criuleni
    • Dubăsari
    • Hîncești
    • Ialoveni
    • Nisporeni
    • Orhei
    • Rezina
    • Strășeni
    • Șoldănești
    • Telenești
    • Ungheni

    Sud

    • Basarabeasca
    • Cahul
    • Cantemir
    • Căușeni
    • Cimișlia
    • Leova
    • Ștefan Vodă
    • Taraclia

    Statut Special

    • Găgăuzia
    • Transnistria
  • Știri
    • Știri sociale
    • Povești de Succes
    • Interviuri
    • Responsabilitate Socială Corporativă
  • Anunțuri
    • Angajări
    • Granturi
    • Achiziții
    • Burse și Stagii
    • Instruiri
    • Voluntariat
    • Concursuri
    • Evenimente
    • Cauze sociale
  • Resurse
  • Organizații
    • Organizații necomerciale
    • Instituții Publice
    • Instituții de Învățământ
    • Organizații Străine
    • Comerciale
  • Servicii

    Organizații Nonprofit

    • Pachet Gratuit
    • Pachet ONG Începător/Rural
    • Pachet ONG
    • Pachet ONG Străin
    • Pachet Fundații Corporative

    Alte Organizații

    • Pachet Gratuit
    • Pachet Organizații Străine
    • Pachet Instituții Publice
    • Pachet Agenți Economici
    • Pachet Agenții

    Alte Servicii

    • Spații Publicitare
    • Buletine Electronice
  • Ajutor
  1. Sunteți aici:  
  2. Pagina principală
  3. Știri
  4. Știri sociale
  5. Declaraţie despre intenţia de a edifica monumente noi şi a redenumi străzi în cinstea victimelor violenţelor din aprilie 2009
Ascendis IUNIE-IULIE


Portalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimentePortalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimentePortalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimentePortalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimentePortalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimentePortalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimente

Detalii
Categorie: Știri Sociale
07/02/2010

Declaraţie despre intenţia de a edifica monumente noi şi a redenumi străzi în cinstea victimelor violenţelor din aprilie 2009

Acest anunț este arhivat.
Informațiile prezentate în articolul de mai jos pot să nu mai fie actuale sau să nu mai reflecte activitățile și programele curente. Anunțul este păstrat în arhivă pentru a asigura transparența și accesul public la informațiile despre inițiativele și proiectele implementate anterior.

Organizaţia Hyde Park se declară îngrijorată de faptul că fărădelegile fostului regim nu sunt pedepsite, crimele nu sunt cercetate eficient şi în termeni rezonabili, vinovaţii nu sunt identificaţi încă şi nici nu riscă să ajungă degrabă după gratii, astfel jucându-se pentru publicul nerăbdător doar un spectacol revoltător, în care Procuratura, Poliţia şi Justiţia se prefac că-şi fac datoria.

La aproape 10 luni de la evenimentele din aprilie, nu sunt penalizaţi cei care au dat ordine să nu se intervină pe 7 aprilie, apoi au dispus să se tragă în oameni pe 8 aprilie şi, ulterior, să fie arestaţi sute de cetăţeni nevinovaţi, au permis şi poate chiar încurajat să fie torturaţi, maltrataţi şi intimidaţi la comisariate şi în alte locuri de detenţie, au admis ca oamenii să fie judecaţi altundeva decît în sala de judecată, fără apărare şi cu încălcarea flagrantă a altor norme democratice elementare.

Trezeşte suspiciuni o nouă intenţie a actualei guvernări de a instala în faţa legislativului un monument al victimelor torturii. Mai ales că acest proces, concursul de proiecte, se face fără consultarea societăţii civile, fără o suficientă mediatizare. La fel se întîmplă şi cu redenumirea unei străzi sau scuar din Chişinău, proiecte inutile, propagandistice, care vor să ţină loc de fapte şi decizii absolute necesare şi urgente.

Considerăm că este mult mai importantă anchetarea şi pedepsirea vinovaţior decât instalarea unui monument, menit să distragă atenţia de la adevărata problemă. Până la urmă, unde e victoria cea mare? Cine o simte?

Vlad Filat declara :”Nu trebuie să uităm de oamenii care au luptat pentru libertate la 7-8 aprilie”. Şi ce facem cu cei care au luptat pentru libertate şi ar mai lupta, dacă frica de a nu li se fabrica dosare n-ar fi atât de mare? Ce facem cu cei care au participat la evenimentele din aprilie şi încă mai sunt ameninţaţi de poliţişti sau de procurori?

Cerem să fie identificaţi şi pedepsiţi adevăraţii vinovaţi, să fie achitate despăgubiri celor care au fost maltrataţi, hărţuiţi, intimidaţi. Vrem şi vă cerem să edificaţi statul de drept promis. Altfel, nu aveţi dreptul moral de a instala un monument celor ce au luptat pentru schimbare, în condiţiile în care schimbarea nu s-a produs cu numele partidelor şi a persoanelor aflate la guvernare.

Ne ajuți enorm de mult dacă distribui articolul pe rețele sociale:



Articol precedent: Lista persoanelor responsabile de condamnarea Moldovei la CEDO în cazurile Hyde Park Precedent Articolul următor: ACI Hyde Park a foct acceptată în Coaliţia NEDiscriminare Următor

Remnant SIDEBAR A

   

Remnant SIDEBAR B

   

   

Portalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimentePortalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimentePortalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimentePortalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimentePortalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimentePortalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimente


  • Despre Portal
  • Contacte
  • Confidențialitate
  • Întrebări frecvente
  • Susține
  • Resetare Parola
  • Contractare Servicii:
  • Marketing, PR, Comunicare
  • Anunturi Catering și Logistică
  • Anunțuri Contabilitate și Audit
  • Contractare servicii IT
  • Anunțuri servicii construcții
  • Granturi ONG
  • Anunțuri de angajare
  • Servicii de Promovare
  • Newsletter
  • Publicitate

 

2026 CIVIC DIGITAL SOLUTIONS 

Email: support@portal.civic.md