Știri sociale
- Detalii
Vineri se lansează proiectul “Diferențele nu sunt obstacole II”
Informațiile prezentate în articolul de mai jos pot să nu mai fie actuale sau să nu mai reflecte activitățile și programele curente. Anunțul este păstrat în arhivă pentru a asigura transparența și accesul public la informațiile despre inițiativele și proiectele implementate anterior.
Centrul de Resurse pentru Tineret ”DACIA” lansează proiectul “Diferențele nu sunt obstacole II”, susținut financiar de Programul Egalitate și Participare Civică al Fundației Soros-Moldova. Conferința de lansare va începe la 13 noiembrie, ora 10:00, în incinta Centrului de Resurse pentru tineret DACIA.
Proiectul își propune să contribuie la prevenirea discriminării pe criteriul etnic și gender a fetelor de etnie romă din localitățile Soroca, Otaci și Vulcănești.
Modul de viață al romilor din aceste localități este influențat într-o mare măsură de tradițiile și normele social-culturale ale acestora. Căsătoriile timpurii caracterizează romii și reprezintă unul din principalele motive ale abandonului școlar, în special pentru fete, care implică și alte conotații social-culturale și se reflectă ulterior în mod dramatic asupra carierei profesionale.
“Proiectul dat vine ca o continuitate a proiectului anterior, ca o rezolvare a necesităților depistate în cadrul acestuia și vine de a contribui la prevenirea discriminării pe criteriul etnic si gender a fetelor de etnie romă din localitățile Soroca, Otaci, Vulcănești. Acum ne propunem să conlucrăm mai mult cu ONG-urile rome. Dacă e să facem o comparație cu proiectul “Diferențele nu sunt obstacole” implementat în orașul Soroca, aria de implementare a proiectului dat este una mai vastă, cuprinzând și orașul Otaci și satul Vulcănești”, a declarat Doina Galben, asistent de proiect.
În rezultatul implementării proiectului, se urmărește creșterea gradului de implicare a 6 ONG-uri constituite de etnici romi din localitățile Soroca, Otaci și Vulcănești în promovarea egalității șanselor pentru fetele rome la educație, și a gradului de conștientizare a părinților de etnie romă privind importanța școlarizării a acestora și consecințele negative asupra sănătății ale căsătoriilor timpurii.
Durata proiectului este de 12 de luni.
Top organizatii
2025 CIVIC DIGITAL SOLUTIONS
Email: support@portal.civic.md






