Donaţie SUA pentru salvgardarea artefactelor preţioase de muzeu

Ambasada SUA anunţă despre aprobarea unui grant în valoare de 36,400 dolari SUA acordat Muzeului Naţional de Arheologie şi Istorie al Moldovei pentru conservarea artefactelor preţioase care datează din timpuri preistorice şi până în secolul XVII. Grantul, care va fi folosit pentru conservarea şi expunerea obiectelor în Sala Tezaurului a muzeului va fi alocat prin programul Departamentului de Stat al SUA "Fondul Ambasadorilor pentru Conservarea Culturală".

"Suntem foarte bucuroşi că avem posibilitatea să contribuim la salvgardarea istoriei bogate a Moldovei," a spus Ambasadorul SUA William H. Moser. "Este important să înţelegem de unde venim ca popor şi naţiune pentru a determina unde dorim să mergem în viitor."

Proiectul de conservare va fi administrat de Ana Boldureanu, cercetător ştiinţific coordonator la muzeu. Proiectul urmează să fie realizat până la sfârşitul anului 2014, când Sala Tezaurului va fi deschisă pentru public.

Moldova este una din cinci ţări din Europa care au primit finanţe prin Fondul Ambasadorilor pentru Conservarea Culturală.

http://tv7.md




PORTALUL INFORMATIONAL CIVIC.MD

Administratorii portalului nu poartă răspundere pentru conţinutul postărilor şi materialelor plasate de utilizatorii site-ului. Toate anunțurile și articolele sunt adăugate de către membrii comunității. Dacă aveți îngrijorări sau dubii față de un material apărut pe site expediați-ne un mesaj la administrator@civic.md.

Administrația portalului va șterge orice material care instigă la ură sau violență.
Utilizaţi informaţia din acest site pe propriul risc!

Hostingul pentru portalul CIVIC.MD este oferit gratuit de compania Starnet

 starnetlogo

Autentificare/Creare cont

Folosiți câmpurile de mai jos pentru a vă loga într-un cont existent.

Folosiți butoanele sociale pentru a vă loga într-un cont existent sau pentru a deschide un cont nou. Pentru a crea un cont nou fără rețele sociale folosiți linkul de aici

Am uitat Login-ul | Am uitat parola