Știri sociale
- Detalii
Premieră pentru elevi: AIESEC a lansat proiectul UP Great
În incinta Universităţii Libere Internaţional dinMoldovoa, la 14 noiembrie a avut loc lansarea celui mai nou proiect AIESEC , UP Great care este destinat, în special elevilor din clasele 10 - 12. Organizaţia este la prima sa acţiune pentru elevi, de obicei orientîndu-şi activităţile pentru studenţi.
La lansarea proiectului au fost prezenţi tinerii care au fost aleşi în urma preselecţieie dosarelor depuse , organizatorii proiectului şi partenerii acestuia. Potrivit lui Ilie Dercaci, agenda-managerul “Up Great”, aceasta este prima acţiune destinată în exclusivitate liceenilor. “Sopul proiectului este de a oferi şanse liceenilor de a acumula cunoştinţe non-formale, ca de exemplu: dezvoltare personală, toleranţă culturală, precum şi familiarizarea cu conceptul de „dezvoltare durabilă”.” a menţionat Dercaci.
Up Great este divizat în tre grupe de liceeni care, vor fi instruiţi pe teme de educaţie non-formală, dezvoltare durabilă, managementul timpului, senzitivitate culturală etc. Aceştia, la rîndul lor, vor aplica cele învăţate, elevilor din clasele a IX-a. Tudor Tarlev, membru al companiei Evenda, care este unul din partenerii proiectului, a spus că este esenţial să se investească în tineri, pentru că ei sunt o oportunitate esenţială pentru dezvoltarea societăţii. Durata acestei acţiuni este de patru săptămîni, timp în care cei implicaţi vor avea o serie de trainiguri şi cu specialişti din afara ţării.
Reamintim că AIESEC este cea mai mare organizaţie de tineret din lume, şi are sedii în 107 ţări din lume.
Iuliana Mămăligă
2025 CIVIC DIGITAL SOLUTIONS
Email: support@portal.civic.md








