Organizații vizate:
- Detalii
- Categorie: Evenimente
O nouă lecție publică marca CRJM: „Protecția drepturilor omului în timpul conflictelor”
Informațiile prezentate în articolul de mai jos pot să nu mai fie actuale sau să nu mai reflecte activitățile și programele curente. Anunțul este păstrat în arhivă pentru a asigura transparența și accesul public la informațiile despre inițiativele și proiectele implementate anterior.
Studenții de la facultățile de drept, jurnalism, relații internaționale și științe politice, precum și tinerii profesioniști, sunt invitați să participe la o nouă lecție publică marca CRJM, dedicată drepturilor omului. Evenimentul se va desfășura la 7 decembrie 2023, între orele 15:00 – 16:45, prin intermediul platformei Zoom, discuțiile având loc în limba engleză, cu traducere simultană în limba română. Pentru înregistrare, vă rugăm să completați acest formular.
Anual, la 10 decembrie, este marcată la nivel mondial Ziua Internațională a Drepturilor Omului. În această zi, în anul 1948, a fost adoptată și proclamată Declarația Universală a Drepturilor Omului, elaborată sub egida Organizației Națiunilor Unite (ONU). Această Declarație a fost prima exprimare globală a drepturilor omului. Ea a proclamat că toate ființele umane se nasc libere și egale în demnitate și în drepturi. Orice om trebuie să se bucure de aplicarea și protecția în mod egal a drepturilor sale, acestea fiind universale, indivizibile, inalienabile, interdependente și interconectate.
Această lecție publică reprezintă o ocazie bună pentru a sublinia stringența respectării, promovării și apărării drepturilor omului. Împreună cu echipa CRJM și Beatrix Ferenci, șefa Oficiului ONU pentru Drepturile Omului în Moldova, vom explica esența conceptelor de drepturile omului, ONU și Declarația Universală a Drepturilor Omului, vom aborda importanța protecției drepturilor omului, atât pe timp de pace, cât și pe timp de război, și vom analiza rolul organizațiilor internaționale și a statelor privind protecția drepturilor omului, în special în timpul conflictelor.

Acest eveniment este organizat cu sprijinul financiar al Fondului canadian pentru inițiative locale (CFLI) în cadrul proiectului „Îmbunătățirea standardelor privind drepturile omului în Moldova”, implementat de Centrul de Resurse Juridice din Moldova (CRJM). Opiniile exprimate sunt responsabilitatea exclusivă a autorilor și nu reflectă neapărat viziunea CFLI.
- Call for Applications – National experts from Armenia, Moldova and Ukraine to conduct Organisational Capacity Assessment (OCA) of CSOs
- Media Show Grup angajează Manager Vânzări în domeniul organizării de evenimente
- Project Coordinator within PIU
- Supply Chain Officer - Project HOPE Moldova
- UNDP Qu25/03041: DTSP/National Consultant for conducting an accessibility assessment
2025 CIVIC DIGITAL SOLUTIONS
Email: support@portal.civic.md







