Centrul de Politici și Reforme caută coleg/ă pentru poziția de comunicator/oare

Termen-limită pentru depunerea dosarului: 30 octombrie 2024;

Locul de muncă: Chișinău (oficiul CPR Moldova, Bulgară 34, Chișinău);

Program de muncă: full-time (8 ore pe zi);

Perioada de angajare: 12 luni, cu posibilitate de continuare a colaborării.

Despre A.O. CPR Moldova - Centrul de Politici și Reforme

Misiunea CPR este de a promova accesul la informație și participarea publică; de a apără drepturile omului, în special cel la întrunire și exprimare; și de a promova o societate cu grijă față de mediul înconjurător. Lucrăm la nivel legislativ, propunând politici și reglementări; construim capacitățile funcționarilor și instituțiilor publice și implicăm cetățenii, dotându-i cu instrumentele democratice necesare pentru a se implica în procesul de luare a deciziilor.

Creăm materiale, ghiduri, publicații destinate atât cetățenilor/elor, cât și funcționarilor/elor. Promovăm instrumente de organizare comunitară și vrem cât mai mulți/te cetățeni/e să își cunoască și revendice drepturile. Oferim asistență și instituțiilor locale și centrale în interacțiunea lor cu cetățenii/ele pe domeniile noastre de lucru.

Responsabilitățile includ:

  • Analiza comunicării curente a CPR și elaborarea unui plan de acțiuni;
  • Elaborarea, împreună cu echipa, a planului de comunicare și implementarea acestuia;
  • Monitorizarea și analiza impactului vizibilității și comunicării strategice a CPR;
  • Creșterea vizibilității activităților organizației;
  • Menținerea și dezvoltarea platformelor de comunicare ale organizației (pagina web, Instagram, Facebook);
  • Elaborarea, postarea și publicarea conținutului (articole, cercetări, imaginilor, newsletter, etc.) CPR pe platformele de comunicare a organizației (pagina web, Facebook, Instagram);
  • Colaborarea cu coordonatorii/oarele de proiecte și cu designerul CPR;
  • Alte sarcini relevante postului.

Criteriile de selecție:

  • Studii superioare într-un domeniu relevant de studiu sau combinația echivalentă de studii și experiență profesională;
  • Experiență de cel puțin un an în domeniul comunicării sau a altor domenii relevante;
  • Cunoașterea platformelor de comunicare și a publicului din R. Moldova;
  • Cunoașterea excelentă a limbii română și engleza la nivel intermediar. Cunoașterea limbii ruse va constitui un avantaj;
  • Abilitatea de a lucra în mod independent, pro-activ, cu atenție la detalii și conform unui program flexibil;
  • Abilități de scriere și redactare a materialelor, experiența de copywriting va constitui un avantaj;
  • Disponibilitatea de a lucra și în weekend, la necesitate.

Criterii care vor constitui un avantaj, dar nu sunt esențiale:

  • Experiența de lucru în cadrul organizațiilor neguvernamentale sau experiența de implicare în proiecte comunitare;
  • Cunoașterea platformei Wordpress;
  • Cunoașterea Facebook Business Ads, Google Ads sau abilitatea de a colabora cu specialiștii în publicitate pentru a atinge indicatorii de vizibilitate.

Ce oferim

  • Regim de lucru cu ore flexibile;
  • Salariu motivant cu potențial de creștere;
  • Un mediu prietenos de lucru;
  • Activități de teambuilding;
  • Spațiu de dezvoltare și creștere;
  • Posibilități de implicare în alte activități de cercetare, scriere, instruiri și evenimente ale organizației.

Cum aplici?

Expediază dosarul la adresa cprmoldova@gmail.com cu subiectul „CPR// Comunicator/comunicatoare”.

Dosarul va conține:

  • CV-ul actualizat;
  • O scrisoare de motivare (min. 300 cuvinte și max. 800 cuvinte) prin care argumentați de ce credeți că răspundeți cerințelor descrise mai sus;
  • 2-3 exemple de materiale de comunicare elaborate, pe care le considerați relevante.

Termen-limită pentru depunerea dosarului: 30 octombrie 2024.

Persoana de contact: Natalia Todorova, tel: +37368381698.

Doar candidații/tele preselectaţi/te vor fi contactați/te pentru interviu.

Candidatul/a selectat/ă va împărtăși valorile promovate de CPR Moldova și viziunea noastră vizavi de viitorul Republicii Moldova – un stat democratic și de drept în care libertățile și drepturile omului sunt respectate, protejate și promovate. CPR Moldova nu tolerează discriminarea pe orice criteriu protejat de lege, sexismul, rasismul, homofobia, xenofobia, și alte forme de atitudine și limbaj de ură.

CPR aderă la principiile egalității de gen și a reprezentării echitabile a femeilor în societate, a diversității și nediscriminării. Încurajăm persoanele cu dizabilități, reprezentanții minorităților etnice și religioase, a grupurilor defavorizate, persoanele LGBTQI+, persoanele ce trăiesc cu HIV, refugiații și alți non-cetățeni să aplice.

Alte anunturi de angajare