Intersos este în căutarea de Asistent/ă Medical/ă (lucru în teren)

INTERSOS este o organizație umanitară care lucrează la protecția refugiaților din Ucraina la Chișinău și în alte regiuni ale țării.

Toți angajații INTERSOS trebuie să-și îndeplinească rolurile și responsabilitățile în conformitate cu carta de valori a INTERSOS, codul de etică, PSEA și politicile de protecție a copilului.

Poziția: Asistent/a Medical/a (deplasări în teren - diferite locații)

Contractul de scurta durata până la 31.12.2024

Contractul individual de muncă cu norma parțială (21 ore/săptămână) - 3 zile câte 7 ore pe zi

Locația de activitate - deplasări prin Moldova (oficiu - Chișinău)

Nivel Salarial: 17 936.60 MDL brut/ lună

Deadline pentru aplicare: 06.10.2024, ora - 20.00.

Scopul principal

Asigurarea îngrijirii medicale, a tratamentului și a supravegherii pacienților, în conformitate cu prescrierile medicilor (dacă există), cu protocoalele aplicate în cadrul serviciului și cu standardele/precauțiile generale de igienă, pentru a asigura calitatea și continuitatea îngrijirii pentru populația vizată.

Obligații și responsabilități

  • Cunoașterea, promovarea, punerea în aplicare și respectarea standardelor/precauțiilor universale legate de igienă, prevenirea riscurilor biologice și controlul infecțiilor, normele de securitate și alte protocoale și proceduri în spațiile medicale și asigurarea unor standarde ridicate de igienă a mediului său de lucru. Respectarea secretelor medicale și a confidențialității în orice moment
  • Organizarea și efectuarea îngrijirilor și tratamentelor medicale în conformitate cu prescrierile medicale și acordarea de asistență în timpul consultațiilor, al vizitelor zilnice și a altor proceduri medicale. Participarea la educația în materie de sănătate a pacientului (și a familiei), atunci când este necesar
  • Identificarea victimelor violenței sexuale bazate pe gen și îndrumarea acestora către echipa medicală, astfel încât să poată primi tratamentul necesar
  • Asigurarea ca pacienții sunt primiți și incluși în mod corespunzător și că cei cu lipsă de mobilitate sunt asistați, în special în ceea ce privește alimentația, igiena personală, deplasarea și confortul lor
  • Efectuarea și supravegherea procedurilor și documentelor administrative (consumuri, statistici, registre, dosare de sănătate etc.), raportarea oricăror situații și cazuri problematice care pot apărea. Participarea la colectarea datelor și informarea medicilor/supraveghetorilor
  • Participarea la controlul și întreținerea farmaciei și a echipamentului medical din cadrul departamentului (calitatea și funcționarea acestuia, condițiile de depozitare, urmărirea stocurilor de medicamente expirate, inventarierea medicamentelor și a materialelor la fiecare schimbare de rotație în echipă, asigurându-se că niciun material nu este luat fără autorizație prealabilă
  • Efectuarea curățeniei și a întreținerii secundare pentru echipamentele biomedicale utilizate
  • Supravegherea și formarea asistenților medicali, a asistenților nutriționali, a personalului de curățenie și a altor categorii de personal sub supravegherea sa, asigurând munca în echipă și respectarea tuturor protocoalelor și procedurilor corespunzătoare.

Cerințe

  • Diplomă ce confirmă studii medii în medicină
  • Experiență profesională relevantă într-un post similar;
  • Experiența de lucru în domeniul umanitar este de preferat.
  • Abilitatea de a reacționa rapid și de a lua decizii sub presiune cu privire la bunăstarea pacientului;
  • Bune abilități interpersonale și de comunicare;
  • Bune abilități analitice și de raportare;
  • Cunoașterea limbii engleze este preferabilă (scris și vorbit).
  • Cunoașterea limbii ruse este obligatorie;
  • Flexibilitate comportamentală

INTERSOS se angajează să realizeze diversitatea forței de muncă în ceea ce privește genul, naționalitatea și cultura. Persoanele din grupurile minoritare, grupurile indigene și persoanele cu dizabilități sunt încurajate în egală măsură să candideze.

Candidații interesați sunt invitați să aplice CV-ul cu Scrisoare de intenție pe recruitment.moldova@intersos.org.

Prin aplicarea CV-ului, dați acord cu prelucrarea datelor dumneavoastră cu caracter personal.