Agenția de Investiții angajează Șef(ă) Secție Management Instituțional.

Denumirea funcției vacante: Șef (a) Secție Management Instituțional.

Persoana selectată pentru poziția vizată va raporta direct Directorului General al Agenției de Investiții și va fi responsabilă de coordonarea managementului instituțional, care include contabilitatea, procesele de achiziții, resursele umane, dezvoltarea de personal, office management, planificare și executare buget.

Responsabilitățile de bază ale funcției, conform fișei postului:

  • Organizarea şi managementul activității secției management instituțional (4 angajați);
  • Coordonarea elaborării bugetului Agenției și rectificării acestuia;
  • Asigurarea transparenței cheltuielilor mijloacelor bugetare;
  • Întocmirea şi prezentarea rapoartelor financiare trimestriale şi anuale;
  • Ținerea evidenței contabile, inclusiv a bunurilor Agenției și a procesului de achiziții;
  • Elaborarea şi planificarea alocațiilor bugetare pentru necesitățile Agenției;
  • Coordonarea proceselor de management al documentelor în cadrul Agenției;
  • Coordonarea activităților ce țin de implementarea agendei e-Transformare;
  • Coordonarea aspectelor ce țin de managementul Resurselor Umane;
  • Coordonarea îmbunătățirii performanței și dezvoltării profesionale a salariaților.

Cerințele față de candidați și competențele acestora:

  • Studii superioare în unul dintre domeniile: juridic, contabilitate, resurse umane, administrare, achiziții publice;
  • Abilități puternice de coordonare personal și management de echipă;
  • Abilități organizatorice excepționale;
  • Experiență de coordonare a proceselor administrative;
  • Experiență în elaborarea și gestionarea bugetului organizațional și rectificările bugetare;
  • Competențe în întocmirea și prezentarea rapoartelor financiare;
  • Competențe în coordonarea aspectelor legate de managementul resurselor umane;
  • Expertiza de lucru în (sau cu) sectorul public în Moldova va fi un avantaj.

Criteriile-cheie de evaluare a candidaților:

  1. Experiența practică în coordonare procese administrative;
  2. Expertiză de planificare și executare bugetară;
  3. Abilități de management de echipă și dezvoltare personal;
  4. Abilități organizatorice.

Documentele ce urmează a fi prezentate:

  • CV-ul candidatului;
  • Scrisoarea de motivație, care să explice de ce candidatul consideră că are abilitățile necesare pentru exercitarea funcției și de ce își dorește să ocupe funcția vacantă.

Data-limită de depunere a documentelor: 30 septembrie 2024, 17:00.

Modalitatea de depunere a documentelor: online, la adresa de email: office@invest.gov.md. E-mailul de depunere trebuie să conțină: Aplicație Post Vacant Șef SMI.

Salariul minim de funcție: începând de la 25.000 MDL brut lunar salariu fix, plus bonus trimestrial de până la 50%, în dependență de atingerea indicatorilor de performanță.