Coordonator de Program la Crucea Roșie din Moldova

Titlul Postului: Coordonator de Program
Locația: Moldova, mun. Chișinău
Raportează către: Manager de Program
Tipul Angajării: Full-time

Prezentare Generală a Postului: Coordonatorul de Program va supraveghea două componente cheie la Crucea Roșie Moldova: Centrele de Uniune (40% din rol) și Asistența în numerar și vouchere (60% din rol). Candidatul ales va fi responsabil pentru planificarea, implementarea și monitorizarea acestor programe, asigurând respectarea standardelor organizaționale și a principiilor umanității.

Responsabilități Cheie:

Coordonator Centre de Uniune (40%)

  1. Planificarea și Dezvoltarea Programului:
    • Coordonarea proiectării, planificării și dezvoltării Centrelor de Uniune, conform obiectivelor organizației și nevoilor comunității.
    • Colaborarea cu părțile interesate pentru a asigura o abordare integrată a serviciilor oferite la centre.
  2. Implementare și Management:
    • Supravegherea operațiunilor zilnice ale Centrelor de Uniune, asigurând livrarea de servicii de calitate beneficiari.
    • Facilitarea implicării și informării comunității pentru a crește gradul de conștientizare cu privire la serviciile disponibile.
  3. Monitorizare și Raportare:
    • Urmărirea și evaluarea eficacității și impactului Centrelor de Uniune prin colectarea de date, raportare și mecanisme de feedback.
    • Pregătirea și prezentarea de rapoarte periodice de progres către Managerul de Program.
  4. Formare și Consolidarea Capacităților:
    • Identificarea nevoilor de formare și coordonarea sesiunilor de instruire pentru personal și voluntari care lucrează în Centrele de Uniune pentru a asigura furnizarea de servicii de înaltă calitate.

Coordonator Asistență în Numerar și Vouchere (60%)

  1. Proiectarea și Strategia Programului:
    • Conducerea proiectării și planificării strategice a programelor de Asistență în Numerar și Vouchere, asigurându-se că există alinierea cu obiectivele organizației și cerințele donatorilor.
    • Realizarea de evaluări și analize de piață pentru a informa implementarea eficientă a programelor de transfer de numerar.
  2. Implementare și Coordonare:
    • Gestionarea implementării programelor de numerar și vouchere, inclusiv selecția beneficiarilor, metodele de distribuție și monitorizarea conformității cu politicile și procedurile.
    • Coordonarea cu echipele de finanțe și logistică pentru a asigura distribuția la timp și corectă a numerarului și voucherelor.
  3. Monitorizare și Evaluare:
    • Dezvoltarea și implementarea instrumentelor de monitorizare pentru a evalua eficiența și impactul programelor de numerar și vouchere, asigurându-se responsabilitatea și raportarea.
    • Pregătirea de rapoarte periodice care detaliază rezultatele programului, provocările și recomandările pentru îmbunătățire.
  4. Implicare a Părților Interesate:
    • Construirea și menținerea de relații solide cu autoritățile locale, ONG-uri și alți parteneri implicați în programarea de numerar și vouchere.
    • Reprezentarea Crucii Roșii Moldova la forumuri și întâlniri relevante legate de asistența în numerar și vouchere.

Calificări:

  • Diplomă de licență în științe sociale, studii umanitare, dezvoltare internațională sau un domeniu similar.
  • Minimum 2-3 ani de experiență în coordonarea programelor, preferabil în medii umanitare sau de dezvoltare.
  • Înțelegere solidă a programelor de asistență în numerar și vouchere și a abordărilor bazate pe comunitate.
  • Abilități excelente de comunicare și interpersonale, cu capacitatea de a colabora eficient într-un mediu multicultural.
  • Capacitatea dovedită de a gestiona multiple sarcini și de a respecta termenii limită într-un mediu dinamic.
  • Cunoștințe foarte bune de limba română și rusă; cunoașterea limbii engleze este un avantaj.
  • Familiaritate cu standardele și principiile umanității relevante.

Procesul de Aplicare: Candidații interesați sunt invitați să își trimită CV-ul și o scrisoare de intenție, detaliind experiența lor și interesul pentru acest post, la hr.office@redcross.md Termenul limită pentru aplicații este 01.09.2024.