Asociația „The Moldova Project” angajează lideri PTP pentru Programul Parenting under Pressure (PUP)

Asociația Obștească „The Moldova Project” angajează lideri PTP pentru Programul Parenting under Pressure (PUP)

Locație: Sipoteni, Dubasarii Vechi, Criuleni, Chișinău

Perioada contractului: Septembrie 2024 - Februarie 2025

Organizație:  The Moldova Project (TMP)

Data limită pentru aplicare: 15.08.2024

ANGAJĂM 4

Descrierea postului:Căutăm Lideri PTP (Parent-to-Parent) pasionați și dedicați pentru a se alătura pilotului Programului Parenting under Pressure (PUP). Condiție obligatorie: părinte a cel puțin unui copil cu vârsta cuprinsă între 0 și 8 ani. Această inițiativă are ca scop sprijinirea părinților și îngrijitorilor de copii mici în comunitățile afectate de criza din Ucraina dar și din comunitățile locale. Liderii PTP vor fi responsabili de facilitarea sesiunilor de educație parentală, adaptând curriculumul PUP la nevoile specifice ale comunităților.

Responsabilități:

- Facilitarea sesiunilor de educație parentală, conform curriculumului PUP.

- Adaptarea și contextualizarea materialelor de formare pentru a răspunde nevoilor comunității.

- Colaborarea strânsă cu coordonatorii PUP pentru a asigura implementarea eficientă a programului.

- Participarea la sesiuni de formare și instruire continuă.

- Participarea activă la întâlniri de feedback și evaluare a programului.

- Vizitarea familiilor beneficiare a programului

Cerințe:

Experiență anterioară în lucrul cu familiile sau în educație (preferabil).

Abilități excelente de comunicare și relaționare.

Capacitatea de a lucra în echipă și de a sprijini colegii.

Dorința de a învăța și de a se adapta la noi metode de lucru.

Cunoștințe de bază în educația timpurie și dezvoltarea copilului sunt un avantaj.

Beneficii:

Oportunitatea de a contribui la un program valoros care sprijină copiii și familiile în situații de criză.

Formare profesională continuă și dezvoltarea abilităților de lider.

Compensație financiară mică pentru rolul de lider PTP.

Aplicare:

Candidaturile sunt deschise până la data de 15 august 2024.

Persoanele interesate sunt rugate să trimită CV-ul și o scrisoare de intenție la adresa de email: office@themoldovaproject.org

Notă: Toți candidații vor fi preselectați, intervievați și anunțați cu privire la rezultatul procesului de selecție până la începutul lunii septembrie 2024.

Îți mulțumim pentru interesul tău de a sprijini părinții și copiii din comunitățile afectate!