Fundatia SKAT Moldova angajeaza Inginer de proiect (construcții civile / apă și canalizare)

Denumirea postului: Inginer de proiect (construcții civile / apă și canalizare)

Locație: Chișinău, Moldova

Regim de lucru: normă întreagă (până în aprilie 2028)

Context

Fundația Centrul Moldo-Elvețian pentru Cooperare SKAT (SKAT Moldova) este entitatea de implementare în Republica Moldova a proiectelor finanțate de donatori ale SKAT Consulting Ltd., o firmă elvețiană de consultanță. În prezent, SKAT implementează în Moldova două proiecte mari în domeniul reformei administrației publice locale (finanțate de Elveția) și serviciilor de apă și sanitație în zonele rurale (finanțate de Austria). Legat de aceste proiecte mari, care au o durată de 4 ani și mai mult fiecare, există un contract mai mic (Eficiența energetică în zonele rurale, până în decembrie 2024) și ne așteptăm ca un alt proiect (axat pe alimentarea cu apă și eficiența energetică) să înceapă în al treilea trimestru al anului 2024.

Despre proiect și poziție:

Pentru un proiect multianual de apă și sanitație în Moldova (ApaSan28), finanțat de Agenția Austriacă pentru Dezvoltare (ADA), Skat Moldova recrutează un inginer de proiect, (construcții civile/ apă și sanitație). Acest nou proiect este o continuare a inițiativelor de succes ApaSan (2009-2019) și ApaSan+ (2020-2024) implementate de Skat Consulting Ltd.

Proiectul ApaSan28 își propune să abordeze provocările sanitației rurale, să ofere apă potabilă sigură și să promoveze gestionarea descentralizată a managementului WASH (apă sanitație și igienă) în Moldova. Acesta vizează îmbunătățirea condițiilor de viață ale populației rurale din Moldova prin asigurarea accesului pe tot parcursul anului la apă potabilă sigură și sanitație și are o fază de implementare de 4 ani (mai 2024 – aprilie 2028). Proiectul va colabora cu autoritățile publice locale și operatorii regionali și își propune să lucreze pentru recunoașterea opțiunilor de sanitație descentralizate și gestionate în condiții de siguranță de către autorități ca soluții viabile, rentabile și durabile din punct de vedere ecologic pentru sanitație în Moldova rurală.

Responsabilități cheie:

Inginerul  de proiect va fi responsabil pentru implementarea cu succes a activităților ce țin de infrastructură ale proiectului. Responsabilitățile cheie includ:

  • Planificarea, coordonarea și executarea activităților proiectului în conformitate cu propunerea de proiect și cerințele donatorilor.
  • Implementarea obiectivelor de infrastructură ale proiectului (sisteme publice de alimentare cu apă, soluții individuale de sanitație, stații de tratare a nămolului fecal etc.), inclusiv pregătirea, contractarea și supravegherea lucrărilor de proiectare și construcție.
  • Mobilizarea implicării comunității în satele în care sunt implementate proiecte de apă și sanitație pentru a asigura participarea eficientă a beneficiarilor.
  • Efectuarea vizitelor de monitorizare în raioanele și localitățile partenere.
  • Contribuie la pregătirea și implementarea planurilor de acțiuni anuale, cît și a rapoartelor operaționale și financiare corespunzătoare.
  • Contribuie la elaborarea tuturor rapoartelor de progres necesare și a oricăror alte documente menționate în Documentul de Proiect.
  • Monitorizarea și evaluarea profesională a progresului construcției, asigurând raportarea în timp util către liderul echipei și părțile interesate.
  • Monitorizarea bugetului și controlul cheltuielilor.
  • Respectarea procedurilor, regulilor și reglementărilor relevante
  • Menținerea unei colaborări strânse cu liderul de echipă
  • Gestionarea și atenuarea riscurilor pentru a se asigura că obiectivele proiectului sunt atinse în domeniul de aplicare, buget și interval de timp.

Calificări și competențe necesare:

Educație

Diplomă de licență (sau echivalent) în inginerie civilă (de preferință specializare în sisteme de apă și canalizare).

Experiență

  • Cel puțin 3 ani de experiență în managementul proiectelor de construcții sau 2 ani de experiență dacă sunt foarte relevanți pentru proiectele menționate mai sus.
  • Experiență de lucru în sectorul apei, sanitației sau într-un domeniu tehnic conex
  • Experiență de lucru cu administrațiile publice locale din Republica Moldova
  • Experiența în proiecte/programe cu finanțare internațională sau ONG-uri reprezintă un avantaj.

Cerințe lingvistice

  • Fluență în limba română (scris și vorbit)
  • Cunoașterea limbii engleze și / sau ruse ar fi un avantaj suplimentar

Competențele

  • Experiență bună în implementarea proiectelor de infrastructură publică
  • O bună înțelegere a alimentării cu apă și a problemelor de sanitație descentralizată pentru zonele rurale
  • Înțelegerea principiilor dezvoltării rurale și a implicării comunității
  • Abilități de comunicare, interpersonale și de rezolvare a problemelor
  • Nivel ridicat de responsabilitate, leadership și capacități organizaționale
  • Personalitate motivată și cu inițiativă;
  • Abilitatea de a lucra eficient într-un mediu internațional și multicultural
  • Permis de conducere, cat. B

Cum să aplicați

Persoanele interesate sunt invitate să aplice trimițând următoarele documente la adresa de e-mail iulian.isac@int.skat.ch cu tematica Inginer de proiect, cel târziu până  la data de 05 august 2024.

  • Curriculum Vitae (în română sau engleză (preferabil))
  • Scrisoare de motivație (în limba română sau engleză) în care să explici modul în care pregătirea ta profesională, abilitățile și experiența anterioară te fac un candidat bun pentru poziția anunțată. Indicați așteptările salariale.

Includeți o descriere a abordării preferate pentru a selecta trei sate din Moldova pentru dezvoltarea unui nou sistem de alimentare cu apă. Descrieți criteriile pe care le-ați utiliza pentru a identifica satele cu cele mai mari nevoi și unde proiectul ar avea cel mai semnificativ impact.

Skat Consulting will ensure confidentiality in the recruitment process. Only pre-selected candidates will be contacted.

Skat Moldova va asigura confidențialitatea procesului de recrutare. Doar candidații preselectați vor fi contactați.

Pentru orice întrebări sau întrebări specifice, vă rugăm să contactați iulian.isac@int.skat.ch