CNPAC angajează Director/Directoare Financiară

CNPAC organizație nonguvernamentală din Republica Moldova cu peste 26 de ani de experiență în protecția copilului, caută Director/Directoare Financiară să se alăture echipei noastre dinamice. Detalii suplimentare găsiți pe www.cnpac.md.

Ce oferim:

  • Contract individual de muncă pe durată determinată cu posibilitate de prelungire
  • Program de lucru full-time sau part-time; posibilitatea de a avea un program de muncă flexibil
  • Oportunități de dezvoltare profesională continuă
  • Pachet salarial competitiv și beneficii corespunzătoare

Perioada de angajare: începând cu august 2024

Locul de muncă: Oficiul CNPAC (Chișinău, str. Tricolorului, 37b)

Responsabilități:

Managementul financiar complet al organizației

  • Supravegherea tuturor activităților financiare ale organizației, inclusiv bugetarea, prognoza financiară și monitorizarea fluxurilor de numerar.
  • Asigurarea conformității financiare cu reglementările legale și standardele contabile.
  • Crearea și implementarea politicilor și procedurilor financiare care să susțină obiectivele organizației.

Planificarea și Bugetarea

  • Elaborarea bugetelor anuale și planificarea financiară pe termen lung.
  • Participarea la pregătirea bugetelor pentru propunerile de proiecte și colaborarea cu coordonatorii de proiecte pentru a asigura o planificare financiară eficientă.

Raportare Financiară

  • Pregătirea și prezentarea rapoartelor financiare periodice (lunare, trimestriale, anuale) pentru conducerea organizației și finanțatori.
  • Asigurarea exactității și transparenței în raportările financiare.

Asigurarea Preciziei și Integrității Datelor Financiare

  • Analiza performanței financiare a organizației, identificarea tendințelor și furnizarea de informații esențiale pentru deciziile strategice;
  • Asigurarea conformității cu toate mecanismele de control intern, respectând reglementările, procedurile impuse de parteneri, donatori și legislația în vigoare;
  • Colaborarea cu auditorii, instituțiile financiare, donatorii, managerii și alte departamente pentru a furniza informații financiare și a satisface cerințele acestora.

Supervizarea Activităților Contabile

  • Asigurarea corectitudinii și integrității înregistrărilor contabile
  • Supravegherea proceselor de închidere a lunii și anului fiscal
  • Coordonarea echipei departamentului financiar (2-3 persoane)

Cerințe:

  • Studii superioare în economie, contabilitate sau finanțe
  • Minim 3 ani de experiență profesională în domeniul financiar și minim 1 an în sectorul nonguvernamental
  • Abilități excelente de utilizare a pachetului Microsoft Office, în special Excel
  • Abilitatea de a lucra cu software-ul contabil 1C
  • Atenție la detalii și abilități analitice dezvoltate
  • Capacitatea de a lucra eficient atât independent, cât și în echipă
  • Integritate și etică profesională
  • Cunoașterea avansată a limbii române și a limbii engleze

Procedura de aplicare

Pentru a aplica la poziția de Director/Directoare Financiară în cadrul CNPAC, expediază dosarul de aplicare până la data de 28/07/2024, la adresa de e-mail la adresa concurs@cnpac.md, având ca subiect titlul „Aplicație director financiar”,  cu următoarele atașamente:

  • CV-ul actualizat detaliind experiența, educația, competențele și orice alte informații relevante pentru poziția respectivă, în română sau engleză.
  • Două referințe: numele și contactele a două persoane care te pot recomanda și care pot oferi referințe despre experiența și aptitudinile tale în domeniul financiar sau în mediul profesional relevant.
  • Declarație pe propria răspundere că nu ai fost condamnat/ă pentru comportament incompatibil cu prestarea serviciilor pentru copii și că nu ai fost supus/ă unor măsuri de investigație pentru acțiuni criminale.

La interviu vor fi contactate doar persoanele selectate pe baza dosarelor.

CNPAC prelucrează datele cu caracter personal în conformitate cu prevederile Legii 133/2011 privind protecția datelor cu caracter personal. Prin expedierea dosarului, ești de acord că datele tale personale vor fi utilizate în procesul de recrutare. Documentele ce conțin date cu caracter personal se vor păstra doar pentru perioada de recrutare.

Alătură-te echipei noastre!