Agenția de Investiții recrutează Economist, Coordonator diplomație economică

Denumirea şi sediul instituției: Instituția Publică Agenția de Investiții, mun. Chișinău, str. Eugen Doga, nr. 2, MD-2005. Agenția de Investiții este o instituție publică, fondată de Guvernul Republicii Moldova, creată și mandatată să atragă investiții strategice în Republica Moldova, să contribuie la creșterea exporturilor, să promoveze imaginea de țară și să dezvolte dimensiunea de diplomație economică.

Persoana selectată pentru poziția deschisă, urmează a fi angajată prin contract de prestări servicii cu partenerii de dezvoltare, pentru a acorda suport necesităților de atragere investiții și promovare export din cadrul Agenției de Investiții.

Denumirea funcţiei: Economist, Coordonator diplomație economică.

Responsabilitățile de bază ale funcţiei, conform fişei postului:

  • Planificarea și executarea planului de acțiuni în domeniul diplomației economice;
  • Colaborarea cu Misiunile Diplomatice străine prezente în Republica Moldova;
  • Executare plan pentru suportul dezvoltării instrumentului de diplomație economică;
  • Capacitarea atașaților economici și a responsabililor de dosar economice;
  • Crearea, implementarea și coordonarea instrumentelor de generare de lead-uri pentru investiție și creștere exporturi;
  • Coordonarea activităților de export și atragere a investițiilor, prin misiunile diplomatice;

Cerințele față de candidați și competențele acestora:

  • Experiență anterioară în domeniul diplomației economice, exportului și investițiilor;
  • Înțelegerea profundă a relațiilor economice internaționale și a proceselor de export și investiții;
  • Abilități excelente de planificare și organizare a activităților;
  • Experiență în coordonarea comunicării;
  • Abilități excelente de comunicare verbală și scrisă;
  • Abilități puternice de negociere și influențare;
  • Capacitatea de a gestiona conexiunile cu misiunile diplomatice străine din Republica Moldova;
  • Capacitatea de a rezolva problemele cu creativitate și eficiență;
  • Cunoașterea fluentă a limbilor română și engleză.

Documentele ce urmează a fi prezentate:

  • CV-ul candidatului;
  • Scrisoarea de motivație, care să explice de ce candidatul consideră că are abilitățile necesare pentru exercitarea funcției și de ce își dorește să ocupe funcția vacantă.

Data-limită de depunere a documentelor: 29 iulie 2024, 17:00.

Modalitatea de depunere a documentelor: online, la adresa de email: office@invest.gov.md. E-mailul de depunere trebuie să conțină în subiect denumirea funcției vacante la care aplică candidatul.

Date de contact: office@invest.gov.md sau +373 78 443 331.