AOPD angajează specialist/ă în comunicare

TERMENI DE REFERINȚĂ

Titlul funcției: specialist comunicare

Perioada de angajare:  iulie – decembrie 2024 (cu posibilitatea de extindere a contractului)

Informație Generală:

Alianța Organizațiilor pentru Persoane cu Dizabilități din Republica Moldova (AOPD), este o rețea națională care are drept scop dezvoltarea abordărilor și principiilor comune de promovare a drepturilor și incluziunii persoanelor cu dizabilități, în vederea îmbunătățirii calității vieții pentru aceste persoane și familiile lor.

Responsabilitățile specialistului comunicare

  • Implementează Planul de vizibilitate a evenimentelor, activităților, proiectelor implementate de AOPD;
  • Elaborează materiale informative și reactualizează paginile web ale AOPD: aopd.md; www.incluziune.md, profilurile AOPD pe rețelele de socializare;
  • Coordonează organizarea activităților și evenimentelor de promovare a imaginii persoanelor cu dizabilități.
  • Elaborează istorii de succes, materiale informative, promoționale cu privire la activitatea organizației precum și tematice cu scopul respectării drepturilor persoanelor cu dizabilități;
  • Colaborarea cu agențiile/organizațiile mass-media naționale și locale, în scopul organizații evenimentelor publice pentru prezentarea rezultatelor activității AOPD în procesul de implementare a proiectului (comunicate de presă, invitații);
  • Sistematizarea documentelor de justificare privind activitățile organizației la nivel local și național;
  • Asigurarea procesului de realizare, montare, editare și regizare a materialelor foto/video.
  • Întocmirea rapoartelor privind activitatea realizată;

Cerințe de calificare:

  • Studii superioare în jurnalism, științe ale comunicării sau alt domeniu relevant;
  • Experiență în domeniul comunicării sau jurnalism;
  • Experiența de lucru cu organizațiile neguvernamentale va constitui un avantaj. Scriere și comunicare la nivel avansat în limba română, rusă și engleză;
  • Cunoașterea terminologiei de domeniu în conformitate cu legislația națională;
  • Abilități de montare, editare și regizare a materialelor foto/video.

Calități personale:

  • Spirit organizatoric,
  • Punctualitate,
  • Responsabilitate,
  • Inițiativă,
  • Flexibilitate,
  • Tact şi principialitate în lucrul cu vizitatori, membri şi/sau parteneri ai AOPD;

Dosarul candidatului va include CV și scrisoare de intenție.

Vă rugăm să prezentați dosarul de aplicare până la data de 24 iunie 2024, la adresa de email: info@aopd.md, cu textul: „Specialist comunicare”.

Doar candidații preselectați vor fi contactați.