Societatea de Cruce Roșie din Moldova angajează ofițer de sănătate mintală și sprijin psihosocial (MHPSS)

Societatea de Cruce Roșie din Moldova  (urmează SCRM) reprezinţă o asociaţie obştească care, in corelaţie cu autorităţile administraţiei publice, realizează funcţii auxiliare în domeniul umanitar în baza Convenţiilor de la Geneva din 1949 şi a Protocoalelor adiţionale la acestea din 1977. Misiunea Societății de Cruce Roșie din Moldova este de a preveni și atenua suferința umană și de a proteja demnitatea umană, fără nicio discriminare bazată pe naționalitate, rasă, sex, convingeri religioase sau politice.

În prezent, SCRM se află într-o perioadă de dezvoltare intensă și, datorită partenerilor Societății, suntem implicați în mai multe proiecte umanitare. În scopul realizării proiectelor suntem în căutare de persoane profesioniste în domeniu.

Denumirea postului: Ofițer de sănătate mintală și sprijin psihosocial (MHPSS)
Loc de muncă: Republica Moldova, Chișinău, s. Centru
Termenul contractului de muncă: determinat, cu posibilitatea de extindere.
Program de lucru: Full-time 5/2, orele 9.00 – 17.30, pauza de masa 30 min
Experiență: minim 2 ani în domeniu
Prezentare generală: Societatea de Cruce Roșie din Moldova caută un ofițer MHPSS plin de compasiune, priceput și dedicat care să se alăture echipei noastre. Ofițerul MHPSS va juca un rol esențial în implementarea și avansarea serviciilor noastre de sănătate mintală și de sprijin psihosocial menite să asiste populațiile vulnerabile afectate de crize, dezastre și alți factori de stres care afectează bunăstarea mintală.

Principalele responsabilități:

  • Implementarea programului: Acordă asistență în planificarea, executarea și monitorizarea programelor MHPSS în conformitate cu obiectivele Crucii Roșii din Moldova, asigurând alinierea la liniile directoare naționale și internaționale.
  • Sprijin și instruire: Furnizează sprijin prin instruirea voluntarilor și altor membri ai personalului implicați în activitățile MHPSS pentru a-și spori capacitățile de a oferi sprijin psihosocial.
  • Implicarea comunității: Se implică în identificarea nevoilor MHPSS, pentru a promova conștientizarea sănătății mintale și pentru a reduce stigmatizarea asociată cu problemele de sănătate mintală.
  • Evaluare și raportare: Efectuează evaluări pentru a identifica nevoile MHPSS și pentru a contribui la raportarea regulată a progresului, provocărilor și rezultatelor programului.
  • Colaborare: Colaborează îndeaproape cu alte departamente, organizații partenere și părți interesate pentru a integra MHPSS în eforturile mai largi de sănătate și umanitare.
  • Răspuns la criză: Participă la echipele de răspuns în caz de urgență pentru a furniza servicii MHPSS în timp util persoanelor și comunităților afectate de crize.
  • Dezvoltarea resurselor: Contribuie la dezvoltarea resurselor MHPSS, inclusiv materiale de instruire, ghiduri și broșuri informative.

Calificări și abilități personale:

  • Diplomă de licență sau master în psihologie, asistență socială, consiliere sau un domeniu conex.
  • Obligatoriu minim 2 ani de experiență profesională în livrarea programului MHPSS, în sectorul umanitar/internațional va constitui avantaj.
  • Înțelegerea solidă a impactului psihosocial al crizelor și dezastrelor și principiile muncii umanitare.
  • Experiență în facilitarea formării și atelierelor de lucru privind tehnicile de sprijin psihosocial și conștientizarea sănătății mintale.
  • Abilități puternice interpersonale, de comunicare și de prezentare.
  • Fluență în limba română, atât scrisă, cât și vorbită, limba rusa și engleză – minim nivel intermediar.
  • Abilitatea de a lucra eficient în situații de înaltă presiune și de a se adapta la medii în schimbare.
  • Abilități bune de raportare, de planificare, organizare și implementare a activităților;
  • Cunoștințe de operare PC (MS Office, Windows, Internet).

Ce oferim:

  • Salariul motivant, achitat la timp;
  • Experiență internațională într-o echipă de profesioniști;
  • Instruiri on-line și off-line pe teritoriul  și în afara țării;
  • Societatea de Cruce Roșie din Moldova este un angajator care apreciază diversitatea și se străduiește să ofere un mediu de lucru incluziv;
  • Oportunitatea de a avea un impact semnificativ în viața persoanelor și comunităților aflate în dificultate prin furnizarea de servicii vitale MHPSS.

Dacă sunteți pasionat de sănătatea mintală Vă încurajăm să aplicați CV și o scrisoare de intenție la hr.office@redcross.md cu indicarea în tema e-mail-ului “Ofiter MHPSS”; termen-limită: 30 aprilie 2024

Trimite CV

Despre companie

Societatea de Cruce Roşie din Republica Moldova

Societatea de Cruce Roşie din Republica Moldova este o organizație non-guvernamentală, non-profit, apolitică, care activează mai bine de 97 de ani și şi funcţionează în baza Convenţiilor de la Geneva din 1949, activitatea de baza fiind de a preveni şi alina suferintele bătrînilor solitari, persoanelor și copiilor cu dizabilități, copiilor orfani, familiilor cu mulţi copii și familiilor monoparentale din Moldova.