Psiholog/Psihopedagog/Terapeut comportamental (Autism Resource Center)

Informație despre poziție

Denumirea poziției: Psiholog/Terapeut comportamental

Perioada prestării serviciilor: pe termen lung (cu angajare oficială)

Locul desfășurării activității: Centrul de zi ARC, str. Sfatul Țării 9, mun. Chișinău

Norma de muncă: normă întreagă / full-time (între 6-8 ore/zi)

Despre organizație

Autism Resource Center (ARC) este o organizație non-guvernamentală ce prestează servicii de analiză comportamentală pentru copii cu tulburări de spectru autism între 2-12 ani. Organizația a fost fondată de 2 din cei 4 BCBA (Analiști comportamentali acreditați) din Republica Moldova.

Lista completă analiștilor comportamentali acreditați din țară poate fi găsită aici.

Responsabilități

Sub supervizarea unui analist comportamental (și/sau coordonator comportamental), psihologul/terapeutul comportamental va avea următoarele responsabilități:

  • Predă abilităților de învățare care permit clientului să comunice și/sau să funcționeze mai eficient;
  • Facilitează în cooperare cu ceilalți membri ai echipei suportul necesar pentru părinți, cu scopul îmbunătățirii abilităților parentale și a interacțiunii părinți-copii;
  • Implementează într-o manieră consecventă planul de intervenție comportamentală și monitorizează rezultatele;
  • Incorporează feedback-ul coordonatorului/supervizorului în lucru de zi cu zi;
  • Colectează date pe baza modelelor/metodelor oferite de către coordonator/supervizor
  • Comunică deschis și profesional cu membrii echipei și părinții clienților
  • Completează zilnic notele privind progresul în implementarea planului de intervenție comportamentală

Cerințe minime

  • Studii superioare complete sau incomplete (student/ă) în psihologie, asistență socială, pedagogie, psihoterapie comportamentală sau logopedie
  • Pasiune pentru lucrul cu copiii și dorința de a face parte dintr-o echipă care lucrează împreună pentru a crea schimbări pozitive
  • Compasiune, atitudine pozitivă, flexibilitate și adaptare la necesitățile clienților
  • Abilitatea de a accepta feedback într-un mod pozitiv și constructiv
  • Abilități puternice de comunicare verbală și scrisă în limba română

Ce oferim

  • Instruire inițială și continuă din partea unui analist comportamental
  • Organizație stabilă cu o echipă bine închegată
  • Salariu motivant în conformitatea cu nivelul de experiență

Cum aplici

Candidații calificați pot transmite aplicația la următoarea adresă de e-mail: arcentru@gmail.com

Aplicația trebuie să includă CV-ul (maxim 3 pagini).

Termen limită de aplicare: 22 aprilie 2023

Aplicațiile sunt revizuite în mod continuu și un candidat potrivit poate fi angajat înainte de termenul limită. ARC își rezervă dreptul de a anula procesul de selecție în orice moment.

Articol adaugat de: Anastasia Vrancean