AO Nord Press Club angajează scenarist pentru realizarea unui spectacol social

Anunț  selectare scenarist

Asociația Obștească Nord Press Club (NPC), cu sediul la Bălți angajează un/o scenarist/ă-regizor/oare în cadrul proiectului „Educarea în spiritul valorilor integrității – instrument eficient pentru prevenirea corupției”, desfășurat în cadrul programului de Granturi Locale „Cetățenii și  organizațiile societății civile – împreună împotriva corupției”, implementat de AO Pro Cooperare Regională cu suportul financiar al Uniunii Europene și al Ministerului Federal German pentru Cooperare Economică și Dezvoltare (BMZ) și este implementat de Agenția de Cooperare Internațională a Germaniei (GIZ).

Responsabilități:

  • Elaborarea scenariului unui spectacol de teatru social pentru a promova toleranța zero față de actele de corupție;
  • Asigurarea liniei sonore, decorațiunilor scenice și altor elemente necesare montării spectacolului;
  • Selectarea tinerilor și tinerelor care vor fi actori/actrițe în cadrul spectacolelor;
  • Montarea spectacolului și acordarea suportului necesar tinerilor/elor în interpretarea scenică de calitate;
  • Asistarea echipei de proiect la filmarea și montarea variantei video a spectacolului;
  • Prezența la activitățile de prezentare a spectacolului în instituțiile de învățământ.

Calificare și experiență:
1. Studii în domeniul artelor dramatice, actorie, regie/scenografie și/sau alte domenii conexe;

2. Experiență în domeniul teatral sau alt domeniu conex;
3. Experiență în elaborarea scenariilor pe subiecte sociale, regizarea și montarea spectacolelor;
4. Experiența de colaborare cu alte ONG-uri va constitui un avantaj;
5. Abilitatea de a lucra în termeni de timp restrânși.

Alte detalii:

  • Spectacolul trebuie să fie de calitate înaltă pentru a reprezenta în mod adecvat organizația și produsul final;
  • Spectacolul trebuie să aibă o durată de 20-25 de minute;
  • Produsul final (varianta spectacol și spectacol-video) va fi regizat/editat în conformitate cu scenariul agreat și aprobat de managerul de proiect din cadrul proiectului;
  • Dreptul de autor pentru produsul livrat va constitui proprietatea NPC;
  • Toate detaliile vor fi coordonate cu echipa proiectului.

Perioada de realizare a sarcinilor: 20 februarie – 30 martie 2023.

Dosarul de participare la concurs va conține următoarele:
1. CV-ul candidatului/ei;

2. Oferta de preț;

3. Un concept prealabil al scenariului.
Aplicare și informații suplimentare:
Data limită de depunere a ofertelor: 15 februarie 2023, inclusiv.
Așteptăm dosarele (CV-ul, Oferta de preț și Conceptul scenariului) la adresa: nordpressclub@gmail.com, cu mențiunea „Scenarist spectacol de teatru social”
Pentru orice alte întrebări sau precizări vă rugăm să contactați: Tel. 069836218.
Persoană de contact: Inga Savca.

Articol adaugat de: Viorica Bugulean