Lifting Hands International este în căutarea unui Manager de Echipă în orașul Bălți - termen extins

Lifting Hands International este în căutarea unui Manager de Echipă în orașul Bălți, cu angajarea de minim 6 luni.

Despre noi

Lifting Hands International este un ONG internațional, care activează în peste 20 de țări. Activăm în Moldova din martie 2022, susținând un număr mare de ONG-uri partenere din întreaga țară și oferind ajutor umanitar refugiaților ucraineni.

Ne propunem să lansăm un centru de ajutor psihosocial (PSS) în a doua jumătate a lunii ianuarie 2023 în orașul Bălți. Activitățile centrului vor ajuta beneficiarii să își îmbunătățească abilitățile sociale, să se dezvolte personal și profesional, să își dezvolte reziliența ș.a.

Activitățile PSS sunt activități ce dezvoltă bunăstarea mentală, emoțională, socială și spirituală. Acestea pot fi activități de dezvoltare personală, comunicare, integrare în echipă, rezolvare a problemelor. Exemple pot fi cursuri de yoga, jocuri de societate, muzică, sport, artă ș.a.

Pentru a asigura o activitate eficientă a echipei, suntem în căutarea unui manager de echipă în Bălți.

Responsabilități:

  • Coordonarea și/sau desfășurarea activităților PSS pentru refugiați/beneficiari locali împreună cu o echipă de voluntari.
  • Supravegherea implementării, evaluarea periodică și dezvoltarea activităților PSS în centru.
  • Asigurarea aprovizionării logistice pentru activitățile desfășurate.
  • Coordonarea voluntarilor implicați în activitatea centrului.
  • Menținerea bunelor relații cu comunitatea locală.
  • Raportarea activităților către coordonatorul de voluntari și directorul de operațiuni.
  • Gestionarea conflictelor în cadrul echipei, în coordonare cu coordonatorul de voluntari.
  • Îngrijirea sălii de activități.
  • Alte îndatoriri pe măsură ce acestea ar putea apărea.

Cerințe față de candidat:

  • Angajare de minimum șase luni.
  • Proactivitate: Capabil să lucreze bine în mod independent și fără supraveghere constantă.
  • Experiență anterioară în activități cu refugiați sau persoane vulnerabile.
  • Atitudine profesională, capabil să rămână calm sub presiune.
  • Capacitatea de a lucra bine într-o echipă multiculturală (o parte din voluntari vor fi internaționali).
  • Cunoștințe de lucru în limbile rusă, română, engleză.
  • Diplomă(e) relevantă(e) în educație, asistență socială, sociologie sau într-un domeniu conex.
  • Experiență anterioară în conducerea unei echipe.
  • Cunoașterea limbii ucrainene.

Oferim:

  • Contract cu salariu competitiv în funcție de experiență.
  • Cazare comună în Bălți, în caz de necesitate.

Pentru a aplica, vă rugăm să completați acest formular de aplicare până la data de 15 ianuarie. Candidații selectați vor fi invitați la interviu. Vă rugăm să trimiteți orice întrebări care pot apărea pe volunteermoldova@liftinghandsinternational.org sau să sunați la numărul 060455331 - Sergiu.

Pentru a afla mai multe despre Lifting Hands International, puteți vizita site-ul nostru la adresa https://www.liftinghandsinternational.org/

Lifting Hands International ищет Mенеджера Команды, который приступит к работе во второй половине января 2023 года в Бельцах, минимум на шесть месяцев.

О нас

Lifting Hands International — международная неправительственная организация, работающая более чем в 20 странах. Мы работаем в Молдове с марта 2022 года, поддерживая большое количество партнерских НПО по всей стране и оказывая гуманитарную помощь беженцам.

Наша цель - основать центр по оказанию психосоциальной поддержки (PSS) базирующийся в Бельцах. Наши проекты будут помогать бенефициарам преодолеть психологический стресс, улучшить свои социальные навыки, способствовать личному и профессиональному развитию и повысить психологическую устойчивость.

Занятия по PSS - это действия, которые развивают умственное, эмоциональное, социальное и духовное благополучие. Зянятия по PSS могут иметь тематики как личностное развитие, общение, интеграция в команде, решение проблем и т.д. Как пример это могут быть занятия йогой, настольные игры, музыка, спорт, искусство и др.

Мы ищем менеджера Центра LHI, который обеспечит эффективность работы команды в Бельцах.

Обязанности:

  • Координация и/или проведение PSS занятий для беженцев/местных бенефициаров с командой волонтеров.
  • Проверка внедрения, регулярая оценка и развитие PSS занятий в центре.
  • Обеспечение логистических поставок для деятельности центра.
  • Координация волонтеров сообщества (обеспечение привлечения волонтеров и их эффективного вовлечения деятельность центра).
  • Эффективное взаимодействие с местным сообществом.
  • Предоставление отчетов о проделанной работе операционному директору/координатору волонтеров.
  • Выявление конфликтных ситуации и содействовать их разрешению.
  • Обеспечение и подготовка помещений к занятиям.
  • Прочие обязанности по мере их возникновения.

Требования к кандидату:

  • Возможность остаться в команде на 6-12 месяцев.
  • Проактивность: способность хорошо работать самостоятельно и без постоянного контроля.
  • Предыдущий опыт работы с беженцами или людьми из уязвимых слоев населения.
  • Профессиональное отношение, способность сохранять спокойствие под давлением.
  • Способен хорошо работать в мультикультурной команде (часть волонтеров в команде будут иностранными).
  • Знание русского, румынского, английского языков.

Желательные критерии:

  • Лицензия в области образования, социальной работы, психологии или смежных областях
  • Предыдущий опыт руководства командой.
  • Свободный украинский язык.
  • Обучение в рамках неформального образования в соответствующих сферах деятельности

Мы предлагаем:

  • Постоянный контракт с конкурентоспособной заработной платой, основанной на опыте.
  • Совместное проживание в Бельцах, при необходимости.
  • Тренинги по развитию навыков, необходимых в работе.

Чтобы подать заявку, пожалуйста заполните эту форму до 15 января. Отобранные кандидаты будут приглашены на собеседование. Пожалуйста, присылайте любые вопросы, которые у вас могут возникнуть, Координатору волонтёров: Volunteermoldova@liftinghandsinternational.org или звоните по телефону 060455331 - Сержиу.

Чтобы узнать больше о Lifting Hands International, вы можете посетить наш сайт по адресу https://www.liftinghandsinternational.org

Articol adaugat de: Sergiu Gherghelejiu