Termen extins: Școala de Jurnalism din Moldova angajează director financiar/directoare financiară

SJM Logo ROM

Școala de Jurnalism din Moldova (ȘJM) este o organizație non-profit, orientată spre instruirea în domeniul mass-media.

Poziție: Director financiar/directoare financiară

Obiectivele postului:
Asigură managementul financiar al organizației prin elaborarea și implementarea strategiei financiare, evaluarea riscurilor financiare, managementul și minimizarea acestora și prin gestionarea eficientă a activității departamentului financiar.

Responsabilități:

  • Planifică, coordonează şi implementează activitățile din cadrul departamentului financiar
  • Elaborează/actualizează, în caz de necesitate, strategia financiară și cea de colectare a fondurilor Școlii de Jurnalism din Moldova, politicile de contabilitate și manualul de proceduri și politici financiar-bancare
  • Asigură controlul intern cu referire la operațiunile financiar-bancare
  • Elaborează bugetul strategic al ȘJM, cel anual și bugetele pentru cererile de finanțare  și monitorizează implementarea lor
  • Responsabil de calculul salariilor, efectuarea plăților, transferurilor bănești, operațiunile bancare legate de activitatea ȘJM
  • Elaborează rapoartele financiare către donatori și instituțiile fiscale de stat

Criterii de selecție:

  • Studii superioare în contabilitate, finanțe
  • Cel puțin trei ani de experiență în sectorul asociativ
  • Cel puțin trei ani de experiență profesională în domeniul contabilității/ managementului financiar
  • Abilități de aplicare a programelor de contabilitate de ultimă generație
  • Abilități de planificare, organizare, control și raportare financiară
  • Cunoașterea limbii engleze este un avantaj

Locul desfășurării activității/Regimul: Chișinău, Republica Moldova/Hibrid

Perioada angajării:

Decembrie 2022 – decembrie 2023 (cu posibilitatea prelungirii contractului)

Persoanele interesate sunt rugate să trimită, până la 2 decembrie 2022, ora 18:00, un CV detaliat, cu indicarea experienței relevante, la adresa de e-mail info@scoaladejurnalism.md, cu mențiunea „Angajare director financiar”.

Pentru informaţii suplimentare, puteți suna la numărul de telefon: +373 672 07 485.

Școala de Jurnalism din Moldova este succesoarea proiectului „Școala de Studii Avansate în Jurnalism din Chișinău”, lansat în 2006 ca proiect-pilot al Centrului pentru Jurnalism Independent din Republica Moldova, în baza unor programe postuniversitare de jurnalism.  ȘJM activează de 16 ani în convingerea profundă că o presă independentă, liberă, instruită profesionist și dedicată în întregime principiilor de servire a publicului, este esențială pentru orice societate democratică. Detalii despre activitatea ȘJM găsiți pe: www.scoaladejurnalism.md, precum și pe pagina de Facebook a ȘJM.

În procesul de selecție, ȘJM nu discriminează direct sau indirect candidatul/candidata pe criterii de sex, vârstă, rasă, etnie, religie, viziuni politice, orientare sexuală, origine/statut social etc. Se va ține cont doar de competențele profesionale ale candidaților. ȘJM oferă șanse egale tuturor, dosarele fiind analizate obiectiv și cu asigurarea deplinei confidențialități.