Y-PEER Moldova angajează coordonator PR și comunicare

Y-PEER Moldova este ONG național înregistrat sub numele Rețeaua de Tineri Educatori de la Egal la Egal din Moldova din anul 2013 și activează pe tot teritoriul țării, având echipe active de voluntari în peste 30 de școli. Y-PEER Moldova organizează activități de informare, educare și comunicare cu scopul de a dezvolta cunoștințe, atitudini și deprinderi utile de viață în rândul tinerilor. An de an, organizația lucrează cu peste 10 000 de tineri din țară.

Începând cu luna septembrie 2022, Y-PEER Moldova implementează un șir de programe de capacitare a tinerilor din Moldova și Ucraina, care se află în Moldova la moment, așa încât tinerii să își dezvolte un comportament responsabil și să devină cetățeni activi.

Coordonatorul PR si Comunicare va fi responsabil(ă) de planificarea, coordonarea, implementarea și raportarea în timp util a intervențiilor de PR și comunicare în cadrul organizației.

Perioada de angajare: Noiembrie 2022 – Iunie 2023 (cu posibilitate de prelungire).

Condiții de muncă: Orar zilnic de muncă - 4 ore pe zi, de luni până vineri.

Locul desfășurării activității: online și la oficiu, cu disponibilitate pentru deplasări prin Republică.

Responsabilități de bază ale coordonatorului PR și comunicare:

  • Planifică, coordonează, aprobă, implementează și raportează intervențiile de comunicare;
  • Dezvoltă un plan de comunicare/vizibilitate pentru proiectele organizației;
  • Coordonează, revizuiește, asigură controlul calității produselor de comunicare;
  • Elaborează articole, comunicate de presă pe baza activităților și rezultatelor proiectelor din organizație;
  • Identifică oportunități foto și video, realizează aranjamentele logistice cu echipele foto/video, etc., coordonarea producției de materiale foto/video pentru a ilustra activitățile programatice;
  • Organizează evenimente publice. Coordonează suportul logistic pentru a asigura o vizibilitate corespunzatoare la evenimente, instruiri, întâlniri (bannere, logo-uri, autocolante, puncte de discuție etc.);
  • Creează și publică în timp util materiale digitale relevante (postări pe rețelele sociale, imagini, infografice, cadre proiectate etc.) pentru platformele digitale (Facebook, Instagram, etc);
  • Colaborează cu partenerii media;
  • Elaborează rapoarte lunare de progres;
  • Contribuie la raportarea către donatori.

Cerințe față de candidată/candidat:

  • Studii superioare în Jurnalism și Științe ale Cumunicării, Relații Publice, Management;
  • Experiență practică profesională de lucru în comunicare, mass-media tipărită și de difuzare sau media digitală interactivă;
  • Capacitate dovedită de a gestiona eficient relațiile cu reprezentanții mass-media, de a organiza evenimente publice și de a scrie materiale de comunicare clare și concise;
  • Cunoștințe de bază despre instrumente de editare video, proiectare și aspect (ex. Canva, Adobe Rush etc)
  • Abilități de lucru în echipă, inclusiv abilități de multitasking;
  • Cunoașterea limbii române scris și vorbit;
  • Cunoștințe profesionale de engleză și rusă prezintă un avantaj.

Ce oferim?

  • Un mediu pozitiv de lucru, cu colegi respectuoși și prietenoși;
  • Salariu motivant ce poate fi ajustat în timp pe măsura rezultatelor;
  • Posibilitatea de a participa în paralel la instruiri pentru dezolvtare profesională;
  • Echipă pasionată de ceea ce face și determinată să producă cu adevărat schimbări;
  • Oportunitatea de a te afirma și de a dezvolta propriile abilități și idei în cadrul organizației.

Cum aplici?

Trimite un singur document în format pdf care să conțină Curriculum Vitae și scrisoare de intenție la adresa de email reteauaypeer@gmail.com. Documentul trebuie să prezinte experiențe anterioare cu tipuri similare de sarcini și să nu depășească trei pagini.

Pentru întrebări ne poți contacta la 068082821.

Termen limită de aplicare: 25 octombrie 2022.

Articol adaugat de: Y-PEER Moldova