Contabil, Societatea de Cruce Roşie din Republica Moldova

Descriere:
Denumirea postului: Contabil
Loc de muncă: Republica Moldova, Chișinău,
Program de lucru: Full-time
Perioada de proba: 3 luni
Prezentare generală:
Societatea de Cruce Roşie din Republica Moldova, activează mai bine de 97 de ani, și este o organizație non-guvernamentală, non-profit, apolitică şi funcţionează în baza Convenţiilor de la Geneva din 1949, activitate de baza fiind de a preveni şi alina suferintele bătrînilor solitari, persoanelor și copiilor cu dizabilități, copiilor orfani, familiilor cu mulţi copii și familiilor monoparentale din Moldova.
Principalele responsabilități:
• Întocmirea și procesarea documentelor primare în conformitate cu reglementările legislației naționale precum și procedurilor interne ale societatii;
• Ținere evidență continuă a documentelor primare și contabilizare operațiuni economice în sistemul de Contabilitate 1C (versiunea 8.3);
• Completare și menținerea registrelor contabile;
• Perfectarea și procesarea documentelor salariale;
• Înregistrarea tranzacțiilor financiare și a cheltuielilor conform liniilor de buget aprobate de donator, urmărirea primirii la timp a extraselor bancare și verificarea concordanței acestora cu documentele însoțitoare;
• Completarea corectă a tuturor documentelor financiare;
• Perfectare și prezentare în termenii stabiliți a dărilor de seamă contabile, fiscale și statistice prevăzute de legislația în vigoare;
• Elaborarea rapoartelor financiare către donator;
• Propunerea soluțiilor de optimizare a procesului de evidență contabilă.
Calificări și abilități personale:
• Studii superioare de specialitate;
• Cunoștințe în domeniul financiar-contabil reglementat de legislația națională, cunoașterea normelor și reglementărilor legale privind contabilitatea în organizațiile non-guvernamentale;
• Experiență privind gestionarea bazei de date 1C (versiunea 8.3);
• Experiență minimă de 3 ani în domeniul contabilității în sectorul necomercial/non-guvernamental;
• Abilități bune de planificare, organizare și implementare a activităților;
• Cunoștințe de operare la calculator: Word, Excel, Internet, Programul 1C (versiunea 8.3);
• Cunoașterea limbilor – română; engleza si rusa va fi considerat un avant

CV-ul se trimite la adresa electronica redcross.md@gmail.com