Termen extins: angajăm Manager Program Apă

Centrul Național de Mediu angajează persoană calificată pentru ocuparea funcției Manager Program Ape.

Cerințe față de candidat:

  • Studii superioare, de licență sau echivalente în domeniul protecției mediului, ecologiei, hidrologiei, în alte domenii relevante;
  • Cunoașterea politicilor și legislației din domeniul protecției mediului;
  • Experiență de lucru de minim 3 ani, experiența de lucru în organizațiile societății civile constituie un avantaj
  • Cunoașterea foarte bună a limbilor română și engleză, vorbit, citit și scris. Cunoașterea limbii ruse constituie un avantaj
  • Experiență în elaborarea si/sau implementarea proiectelor cu finanțare internațională constituie avantaj
  • Experiența în gestionarea programelor de granturi pentru ONG-uri constituie un avantaj
  • Aptitudini excelente de comunicare, capacități analitice, leadership
  • Abilități de a lucra în echipă, de a executa mai multe responsabilități, manifestare de inițiativă, de a fi persoană responsabilă
  • Abilități de scriere comunicate, adresări, declarații, etc.
  • Abilități de lucru cu calculatorul: MS Office, internet, rețele de socializare

Responsabilități:

  • Implicare în elaborare proiecte
  • Gestionarea programului strategic în domeniul resurselor acvatice al CNM
  • Implicare în implementarea proiectelor de mediu (organizarea activităților din proiectele în curs de implementare, raportare)
  • Organizare și participare în evenimente în afara proiectelor la necesitate (seminare, ședințe, evenimente open air, campanii de plantare, salubrizare, etc.): de la concept până la executare
  • Comunicare cu grupurile țintă și partenerii organizației pentru realizarea activităților

Doritorii sunt rugați să expedieze la adresa electronica cnm.concurs@gmail.com, indicând în linia de subiect: „Aplicare – Manager Program Ape”, următoarele documente în limbile română sau engleză:

  • CV- format Europass, actualizat;
  • Două referințe – se va indica numele persoanei, organizația/instituția și datele de contact (foști/actuali angajatori, mentori sau profesori care pot oferi recomandări în susținerea candidatului).

Termenul-limită pentru expedierea dosarului: 22 mai 2022, ora 23:59. Doar persoanele pre-selectate vor fi invitate la interviu.

Centrul Național de Mediu este o asociație obștească care realizează activități în domeniul protecției mediului, susținute financiar de diferiți parteneri de dezvoltare. Scopul organizației este de a produce o transformare în societatea din Republica Moldova în domeniul protecției mediului, prin creșterea capacităților si sporirea conștientizării grupurilor țintă cu privire la importanța protecției mediului, asistență în dezvoltarea proiectelor de infrastructură de mediu. Grupurile țintă ale Centrul Național de Mediu sunt: autoritățile publice centrale și locale, organele competente (Inspectoratul Ecologic de Stat, Centrul de Sănătate Publică, Inspectoratul Național de Patrulare etc.), instituțiile de învățământ, sectorul de afaceri, tinerii, publicul larg. Mai multe informații le găsiți pe pagina web – www.environment.md.

Articol adaugat de: Radu Anastasia