Moldova.org angajează Redactor (ă) șef (ă)

Moldova.org anunță un concurs de angajare pentru poziția de Redactor (ă) șef (ă).

Despre noi

Moldova.org s-a reinventat și abordează o nouă formă de jurnalism. Oferind soluții și explicații, povestind istorii umane, echipa Moldova.org își dorește să ofere cetățenilor Republicii Moldova o perspectivă asupra diferitor probleme, să înțeleagă motivele pentru care unele lucruri se întâmplă și să-i încurajeze să fie parte a schimbării.

Dacă te identifici cu scopurile și planurile noastre enumerate mai sus, iar caracteristicile enumerate mai jos te descriu, acest anunț este pentru tine. Avem nevoie de un coleg (ă) cu experiență în presă și calități manageriale pentru a ghida și mentora echipa noastră de jurnaliști.

Calități și competențe:

  • Abilități excelente de scriere și redactare a materialelor în limba română;
  • Abilități de înțelegere și comunicare în limbile engleză și rusă;
  • Experiență în jurnalism și buna cunoaștere a pieței media autohtone;
  • Flexibilitate și capacitate de gestionare a conflictelor;
  • Angajament puternic față de integritatea și obiectivitatea jurnaliștilor;
  • Gândire critică, buna cunoaștere a realităților politice, sociale și economice din țară și regiune;
  • Deschidere către noi forme de jurnalism și îmbrățișarea noilor tendințe din domeniu;
  • Identificare cu valorile și viziunile redacției: echidistanță, libertatea de exprimare, egalitatea de gen și de șanse, nediscriminarea, drepturile omului.

Responsabilități:

  1. Coordonează activitatea editorială, conduce ședințele zilnice de redacție și decide asupra conținutului, formatului și structurii materialelor;
  2. Redactează articole, supraveghează editarea conținutului multimedia, realizează materiale de opinie, poziții editoriale ale redacției și alt tip de conținut conform standardelor și valorilor Moldova.org;
  3. Coordonează vizitele jurnaliștilor de documentare și filmări;
  4. Coordonează și editează materialele colaboratorilor Moldova.org;
  5. Menține standardele editoriale Moldova.org și se preocupă de diversificarea și creșterea calității produselor editoriale;
  6. Monitorizează respectarea deadline-urilor și buna implementare a proiectelor și granturilor organizației, în colaborare cu directoarea executivă;
  7. Colaborează cu Social Media Managerul pentru campanii și idei de promovare și vizibilitate a materialelor și a instituției;

Promitem libertate editorială, o echipă tânără, harnică și ambițioasă și un salariu competitiv.

Dacă te interesează poziția, trimite-ne pe ana.gherciu@moldova.org:

  1. CV-ul tău;
  2. scrisoare de motivare cu o scurtă descriere a felului în care vezi acum redacția și conținutul publicat pe Moldova.org și viziunea ta de îmbunătățire pe termen scurt și lung.
  3. link la articole sau reportaje semnate/editate de tine.

Termen limită: 20 aprilie 2022

Persoanele selectate vor fi intervievate online, iar cele selectate ulterior vor trece de o perioadă de probă de o lună.

Pentru informații suplimentare ne poți contacta la +37369108552.