Solidarity Fund PL în Moldova angajează Specialist/ă în domeniul Dezvoltării economice locale

Termenul limită de aplicare: 7 octombrie 2021

Poziția:  Specialist în domeniul dezvoltării economice locale

Organizație: Solidarity Fund PL în Moldova

Programul de referință: Dezvoltare Economică Locală

Tipul contractului: Contract individual de muncă

Durata contractului:  Perioadă determinată cu posibilitate de prelungire

Limbi de lucru: Română, engleză, rusă

Implicare: Normă deplină

Modalitatea de lucru: Hibrid.

  1. Context:

Din 2012, în baza Memorandumului de Înțelegere, semnat între Republica Polonă și Republica Moldova, Solidarity Fund PL în Moldova ajută la consolidarea comunităților locale prin oportunitățile, pe care le creăm împreună cu partenerii locali și internaționali. Având la bază modele internaționale de dezvoltare, pledăm în favoarea îmbunătățirii calității vieții în Republica Moldova. Organizația promovează o abordare sistemică menită să contribuie la procesele de valorificare a potențialului comunităților. Pentru mai multe detalii despre activitățile organizației accesați: https://solidarityfund.md/dezvoltare-rurala/

  1. Scopul poziției:

Scopul poziției este de a asigura buna funcționare a Unității de Dezvoltare Economică Locală a Solidarity Fund PL în Moldova prin realizarea eficientă a activităților, în conformitate cu sarcinile și mandatul acesteia.

Sarcini și responsabilități:

  • Efectuarea analizei sectoarelor economice de interes pentru Unitatea de Dezvoltare Economică Locală a Solidarity Fund PL în Moldova și a politicilor la nivel național aferente acestora, precum strategiile de dezvoltare a sectorului, planuri de acțiuni, foi de parcurs, rapoarte, metodologii etc;
  • Suport în elaborarea de către Unitatea Dezvoltare Economică Locală a Solidarity Fund PL în Moldova a programelor de dezvoltare economică locală pentru ulterioara implementare;
  • Suport în administrarea granturilor implementate de către Solidarity Fund PL în Moldova;
  • Elaborarea materialelor aferente proceselor conexe activității Unității Dezvoltare Economică;
  • Suport în pregătirea atelierelor de lucru, seminarelor, vizitelor de studiu, deplasărilor în teren și altor activități aferente proceselor conexe activității Unității Dezvoltare Economică;
  • Comunicarea și colaborarea cu partenerii organizației;
  • Desfășurarea și asistarea sesiunilor de instruire pentru partenerii organizației;
  • Oferirea asistenței în activitățile de achiziții, management financiar, management organizațional;
  • Compilarea, redactarea și elaborarea documentației aferente activității Unității;
  • Elaborarea și verificarea rapoartelor prin colectarea, prelucrarea și sistematizarea informațiilor;
  • Alte activități operaționale și coordonatorii.
  1. Competențe și calificări necesare:

  • Studii superioare în științe economice, administrative, sociale sau alte domenii conexe;
  • Buna cunoaștere (vorbire și scriere) a limbilor română, engleză și rusă;
  • Cunoștințe avansate și experiență de lucru cu instrumentele MS Office (Word, Excel, PPT etc.), Google Docs, Zoom, etc.;
  • Gândire analitică;
  • Abilități excelente de interacțiune și comunicare;
  • Abilități de a lucra independent și în echipă;
  • Simțul responsabilității;
  • Punctualitate;
  • Dedicație activităților întreprinse;
  • Auto-disciplină, inclusiv capacitatea de a elabora și de a executa planuri și identificarea priorităților;
  • Spirit de inițiativă, orientare spre soluții, responsabilitate și tendință de dezvoltare.
  • Experiența de lucru într-o poziție similară și/sau managementul proiectelor reprezintă un avantaj.
  1. Dosarul de aplicare va conține:
  • CV-ul actualizat;
  • O scrisoare de intenție (max. 1 pagină) care va include descrierea experienței relevante, precum și motivația candidatului/candidatei pentru ocuparea poziției vacante.
  1. Procedura de depunere a dosarului:

Persoanele interesate sunt rugate să transmită dosarul (CV, scrisoarea de intenție) în format electronic la adresa de e-mail  hr@solidarityfund.md cu mențiunea subiectului mesajului: Specialist/ă în domeniul Dezvoltării economice locale.

Termenul limită de depunere a dosarelor: 7 octombrie 2021, ora locală 10:00.

  1. Procedura de selecție și evaluare:

Dosarele depuse vor fi evaluate în cadrul unui proces de evaluare în două etape:

Etapa 1: Evaluarea formală

La această etapă, va fi realizată verificarea cerințelor formale. Aceasta include examinarea corespunderii dosarului cu Termenii de Referință, precum și verificarea tuturor componentelor dosarului (CV, scrisoarea de intenție). Evaluarea formală este realizată de un reprezentant al Unității Dezvoltare economică locală.

Etapa 2: Evaluarea de conținut a dosarului

La această etapă de recrutare pot să ajungă mai mulți candidați în funcție de calitatea dosarului primit și de cerințele postului vacant. Interviurile vor fi realizate de o echipă de minimum 3 evaluatori, care este implicată și în analiza și selectarea CV-urilor la etapa precedentă.

În cadrul interviului vor fi verificate cele mai relevante informații în contextul funcției vacante anunțate, prezentate de candidat în CV și scrisoarea de intenție. Scopul interviului este de a analiza corespunderea competențelor candidatului cu cerințele poziției vacante, precum și motivația și atitudinea acestuia față de cultura organizațională a Solidarity Fund PL în Moldova. În caz de necesitate, candidatului i se poate cere să îndeplinească o sarcină suplimentară.

Etapa 3: A doua etapă a interviurilor

La recomandarea echipei de recrutare, Directorul de Țară va selecta una sau mai multe persoane pentru următoarea etapă a procesului de recrutare – al doilea interviu. Acesta va fi condus de către Directorul de Țară și/sau Directorul Adjunct, după caz. Al doilea interviu va constitui ultima etapă a procesului de recrutare.

*Doar persoanele selectate vor fi invitate la interviu.

**Datele cu caracter personal vor fi prelucrate de Solidarity Fund PL în Moldova exclusiv în scopul și procesul angajării, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare. Aceste date nu vor fi transmise altor părți terțe fără acordul prealabil al subiectului datelor cu caracter personal.

Contribuie la continuarea proiectului CIVIC.MD. Devino susținător, donează aici.

Become a Patron!

Descopera ONG

Descopera Finanțatori

Active în ultima săptămănă