AO CCF Moldova anunță concurs de angajare a experților în elaborarea unui ghid privind aplicarea Indexului Incluziunii

Organizația CCF Moldova angajează experți în elaborarea unui ghid privind aplicarea Indexului Incluziunii

CCF Moldova (www.ccfmoldova.org) este o organizație non-guvernamentală cu experiență în domeniul protecției sociale a copilului și familiei, realizând dreptul fiecărui copil la creștere și dezvoltare în mediul familial și mediul educațional incluziv în care aceștia își pot realiza plenar potențialul.

În perioada iulie 2021 – iunie 2023, CCF Moldova implementează proiectul „Spre o școală incluzivă în Moldova”, în parteneriat cu ChildFund Deutschland și cu sprijinul financiar al Ministerului Afacerilor Externe al Germaniei.

Proiectul sprijină sistemul educațional și promovează cultura, politicile și practicile incluzive, în baza Indexului Incluziunii. Proiectul se va desfășura în 20 de raioane și circa 70 de școli.

Organizația CCF Moldova angajează 2 experți pentru a elabora un ghid privind aplicarea Indexului Incluziunii în baza bunelor practici din prima fază a proiectului ,,Puternici prin diversitate – aplicarea indexului incluziunii” care a fost implementat în perioada iunie 2019 - decembrie 2020, în parteneriat cu MECC și OLSDÎ din 2 raioane (Sângerei și Strășeni) și 14 instituții educaționale.

Perioada de realizare: septembrie – octombrie 2021

Responsabilități:

  • Dezvoltarea conceptului, structurii și a metodologiei de elaborare a Ghidului privind aplicarea Indexului Incluziunii în baza bunelor practici din prima fază a proiectului;
  • Elaborarea Ghidului în baza bunelor practici din prima fază a proiectului;

Cerințe pentru candidat:

  • Studii superioare în domeniul educației;
  • Experiență relevantă de documentare, analiză și elaborare a ghidurilor;
  • Experiență de lucru în proiecte naționale și internaționale în domeniul educației constituie un avantaj;
  • Cunoașterea legislației naționale în domeniul dezvoltării și promovării educației incluzive;
  • Cunoașterea bună a conținutului Indexului Incluziunii[1];Cunoașterea dimensiunilor și indicatorilor procesului educației incluzive;
  • Capacități analitice;
  • Bune abilitați de comunicare și raportare.

Candidații interesați vor trimite până la data de 15 septembrie 2021 CV-ul cu contactele a 2 persoane de referință, însoțit de scrisoarea de intenție la adresa de e-mail: lorina.ghitu@ccfmoldova.org.

Doar candidații selectați vor fi invitați la interviu.

Organizația CCF Moldova își rezervă dreptul de a testa competențele declarate de către candidați.

CCF Moldova este semnatară a Politicii de Protecție a Copilului și Politicii de Prevenire a Exploatării și Abuzului Sexual și declară toleranță zero față de orice formă de violență.

Angajații CCF Moldova vor semna ambele politici și își vor asuma angajamentul de respectare a acestora.

Pentru detalii suplimentare, apelați la numărul de telefon: 069 36 29 20 (Lorina Ghitu).

Contribuie la continuarea proiectului CIVIC.MD. Devino susținător, donează aici.

Become a Patron!

Descopera ONG

Descopera Finanțatori

Active în ultima săptămănă