CCI a RM angajează specialist principal Direcţia susţinerea şi promovarea membrilor Camerei

Camera de Comerţ şi Industrie a Republicii Moldova anunţă concurs pentru postul vacant de specialist principal al Direcţiei susţinere şi promovare a membrilor CCI a RM.

Scopul general al funcției: asigurarea dialogului public-privat și promovarea intereselor membrilor CCI a RM.

Cerinţe faţă de candidat:

Studii: superioare cu specializare economică sau juridică.

Experiență: 3 ani de activitate în domeniu.

Responsabilități de bază:

  • Participarea la elaborarea studiilor, notelor informative şi recomandărilor relevante dezvoltării mediului de afaceri;
  • Chestionarea mediului de afaceri, cu scopul identificării necesităților, barierelor și dificultăților cu care se confruntă acesta în desfășurarea activității antreprenoriale;
  • Organizarea ședințelor Comitetelor sectoriale de antreprenoriat de pe lângă CCI;
  • Participarea la elaborarea avizelor la proiectele de documente de politici, acte normative propuse spre consultări publice;
  • Asigurarea accesului membrilor CC la informația analitică economică, statistică, de finanțe, etc.;
  • Acordarea serviciilor de informare și consultare a întreprinderilor din țară și de peste hotare, la subiectele ce ţin de competenţa Direcţiei;

CV-ul urmează a fi expediate la adresa de email: diana.russu@chamber.md

Termenul limită de aplicare este 3 septembrie 2021.

Vor fi contactate doar persoanele care corespund criteriilor înaintate.