Devino susținător al portalului
Become a Patron!

După o lună de la lansarea paginii unde puteți contribui pentru continuarea proiectului CIVIC.MD s-au gasit 13 persoane gata să ne susțină. În această lună ne-au vizitat 26 092 persoane.

Așteptările erau mai mari…

 

Le mulțumim susținătorilor:

Ada Dulman, Constantin Curca, Marina Grosu, AO Principii Sanatoase, Vasile Vasiliev, Liliana Samcov, Elena Spinu, Anastasia Vrancean, Olga Melnic, Maria Barbalat, Georgiana Finaru, Irina Cojocaru, Aliona Turcan

 

Ne poți susține și tu aici:

https://www.patreon.com/portalcivic

Asociaţia Obştească SOS Autism angajează Pedagog Social în Ateliere Vocaționale1 CEH

Asociaţia Obştească SOS Autism angajează Pedagog Social în Ateliere Vocaționale

În perioada iulie 2018 - decembrie 2021, ADRA Moldova cu Asociația Obştească „SOS Autism” (A.O. „SOS Autism”) implementează proiectul „Ajutor pentru copiii cu tulburări ale spectrului autist și alte tulburări genetice în Moldova”, finanţat de către Programul de Cooperare pentru Dezvoltare din Cehia și implementat de ADRA Cehia și ADRA Moldova în parteneriat cu A.O. „SOS Autism”.

Relevanța proiectului este ridicată datorită numărului tot mai mare de copii cu autism și a altor tulburări genetice diagnosticate în întreaga lume. În Moldova încă există posibilități insuficiente de diagnostic, mai ales într-o fază incipientă, iar situația cu tulburări genetice este în general slab dezvoltată, ceea ce duce la un anumit număr de copii care nu sunt tratați la timp și situația lor se înrăutățește. Organizațiile de sprijin existente formate în principal de părinți care au copii cu autism sau tulburări genetice au făcut anumite măsuri pentru a îmbunătăți situația în cooperare cu instituțiile statului. Cu toate acestea, există multe provocări înainte ca serviciile furnizate să respecte standardele europene. Scopul proiectului menționat mai sus este creșterea calității și disponibilității serviciilor oferite copiilor cu autism și altor tulburări genetice și părinților/îngrijitorilor acestora în Republica Moldova.

Beneficiarii finali ai proiectului

Copiii cu autism/tulburări genetice din Moldova sunt principalii beneficiari ai proiectului. Acțiunile proiectului au ca scop creșterea și îmbunătățirea serviciilor sociale și de sănătate pentru acestea, pentru a asigura incluziunea socială și egalitatea de șanse între aceștia și colegii lor.

Cel puțin 100 de părinți cu copii cu TSA/tulburări genetice vor beneficia de consiliere, sprijin psihologic și informațional, precum și oportunități de împuternicire cu scopul de a asigura respectarea drepturilor copiilor lor, o mai bună integrare socială și abilități de viață independentă.

Comunitățile în care vor fi implicați profesioniștii capabili din sectorul ABA medical, educațional și profesional pentru a oferi servicii sociale specializate adresate copiilor și familiilor vor deveni mai incluzive, iar membrii vor înțelege importanța sprijinului social pentru perioada potrivită.

Obiectivul anunţului

Unul din obiectivele stabilite pentru anul 2021 este dezvoltarea atelierelor vocaționale pentru copii și tineri cu TSA.

Scopul anunţului

În vederea implementării obiectivelor sale, A.O. „SOS Autism” solicită CV-ul cu salariul lunar BRUT solicitat a persoanei interesate.

Ești persoana pe care o căutăm dacă ai abilități în:

 • Ești creativ și îţi place să lucrezi în echipă
 • Crezi că educația copiilor și tinerilor reprezintă modul prin care putem de construi comunități durabile și o lume mai bună
 • Ai cunoștințe în Operare PC: Word, Excel, Power Point; abilități de navigare pe Internet și Poștă electronică
 • Ești cu inițiativă, proactiv și cu încredere în sine

Pentru prima etapă e deajuns dacă:

 • Ai studii în Pedagogie, Psihologie, Asistență Socială sau alte științe conexe
 • Știi cum să fii orientat(ă) spre rezultat și să lucrezi conform unui plan bine stabilit
 • Abilități de comunicare - relaționare cu copiii/tinerii
 • Disponibilitate pentru program flexibil
 • Capacitate de a stabili relaţii, toleranţă, calm, perseverenţă; negociere
 • Motivație

Ce vei face în echipa noastră?

 • Vei lucra 4-5 ore/zi
 • Vei participa activ la planificarea și organizarea activităților relative postului
 • Vei organiza și livra ateliere de lucru individuale și de grup a beneficiarilor (fete și băieți cu vârsta cuprinsă între 9-18 ani)
 • Vei dezvoltă relaţii armonioase şi eficiente de lucru cu beneficiarii, alte persoane interesate, în interiorul şi în afara asociației
 • Vei executa orice alte dispoziţii date de Coordonatorul Atelierelor și/sau Directorului Executiv

De ce ai vrea să fii parte din echipa noastră?

 • Program flexibil și apartenența la o echipă motivată să contribuie la misiunea organizației
 • Reprezentăm o organizaţie de top în domeniul educaţiei la nivel național a copiilor și tinerilor cu TSA
 • Logistica aferenta locului de muncă
 • Colegi responsabili, atrăgători și motivați
 • În fiecare zi vei ști că munca ta contribuie în mod direct la formarea de comunități de încredere pentru oameni ca tine și familia ta

Dacă vrei să te alături echipei noastre trimite-ne CV-ul tău la adresa de email sosautism.rm@gmail.com, cu subiectul mesajului: Pedagog Social în Ateliere Vocaționale până la data 01 iunie 2021.

Evaluarea aplicaţiilor primite se va face cu respectarea principiului confidenţialităţii şi al egalităţii de şanse. Vor fi contactate numai persoanele care îndeplinesc cerinţele menţionate şi sunt selectate pentru interviu.

Te aşteptăm cu drag în echipa noastră să contribuim împreună la educația copiilor și tinerilor cu TSA din Republica Moldova!


Contribuie la continuarea proiectului CIVIC.MD. Devino susținător, donează aici.
Become a Patron!
Administratorii portalului nu poartă răspundere pentru conţinutul postărilor şi materialelor plasate de utilizatorii site-ului. Utilizaţi informaţia din acest articol pe propriul risc.

Susținătorii Portalului:

Ada Dulman | Constantin Curca | Marina Grosu | AO Principii Sanatoase | Vasile Vasiliev | Liliana Samcov | Elena Spinu | Anastasia Vrancean | Olga Melnic | Maria Barbalat | Georgiana Finaru | Irina Cojocaru | Aliona Turcan