Radio "Europa Libera" distinsa cu marele premiu in cadrul Galei ONU pentru drepturile omului

Marele Premiu pentru promovarea drepturilor omului in Republica Moldova a fost acordat, aseara, in cadrul editiei a patra a Galei premiilor ONU, postului de radio „Europa Libera”, transmite Agentia DECA-press.  Miercuri seara, cu ocazia Zilei Internationale a Drepturilor Omului si celei de-a 60-a aniversari a Declaratiei Universale a Drepturilor Omului, reprezentanta ONU la Chisinau a premiat organizatiile neguvernamentale si jurnalistii din Moldova, care s-au impus in procesul de promovare si aparare a drepturilor omului. 

L a sectiunea ONG au fost acordate 18 premii la categoriile cea mai reusita actiune de promovare si aparare a drepturilor omului; cel mai durabil si lucrativ parteneriat in promovarea si apararea drepturilor omului; cea mai eficienta colaborare cu mass-media in promovarea si apararea drepturilor omului.

La sectiunea mass media, juriul a acordat 11 premii. 

Învingatorii au primit diplome si premii banesti. 

Valoarea premiilor banesti: Premiul Mare – 1000 USD; Premiul intai – 750 USD; Premiul doi: 500 USD; Premiul trei – 250 USD; Mentiune – 100 USD.

 

SECTIUNEA ONG

Categoria:  cea mai reusita actiune de promovare si aparare a drepturilor omului

Premiul I - Antonita Fonari, candidat independent

Premiul II - Asociatia Amici dei Bambini, filiala din Moldova

Premiul II - Asociatia Promo-LEX

Premiul II – Asociatia „Tinerii pentru Dreptul la Viata”, Balti

Premiul III - Centrul de Aparare a Drepturilor Pacientilor si Invalizilor

Premiul III - Asociatia de binefacere „Viata Noua”

Mentiune – Asociatia “Initiativa pentu o noua Europa”

Mentiune – ONG “Speranta Terrei”, Balti

Mentiune – Clinica Juridica, Balti

Mentiune – Clinica Juridica, Comrat

Mentiune – Rodion Gustiuc, candidat independent

 
Categoria: cel mai durabil si lucrativ parteneriat in promovarea si apararea drepturilor omului

Premiul II - Biblioteca Publica de Drept si Asociatia “Initiativa pentru o noua Europa”

Premiul III – Asociatia „Tinerii pentru Dreptul la Viata”, Chisinau

Premiul III - AP “INTECO”

Premiul III - Centrul de Drept din Causeni



Categoria: cea mai eficienta colaborare cu mass-media in promovarea si apararea drepturilor omului

Premiul II - Asociatia Presei Independente

Premiul III - Centrul de Investigatii Jurnalistice

Mentiune - Centrul Medical de Reabilitare a Victimelor Torturii „MEMORIA”

 

SECTIUNEA MASS MEDIA


Presa scrisa:

Premiul III – Iascenco Tudor , Saptaminalul regional “CUVÎNTUL”, or.Rezina

Premiul III – Porubin Natalia, Centrul de Investigatii Jurnalistice

Premiul III – Barbier Natalia, «ÐÐ¾Ð²Ð°Ñ газета», «ÐÑ€Ð³ÑƒÐ¼ÐµÐ½Ñ‚Ñ‹ и факты в Молдове», «ÐœÐ¾Ð»Ð´Ð°Ð²ÑÐºÐ¸Ðµ ведомости», «Ð’ремя»


Agentii de presa:

Premiul III – Urusciuc Eugen, Agentia „Monitor Media”

Premiul III – Gurez Lilia, Agentia „INFOTAG”
 

Radio:

Premiul II – Grupul de creatie: Dogaru Vitalie, Popa Constanta, Bohantov Laura si Cioina Elena, Centrul Independent de Jurnalism
 

Televiziune:

Premiul I – Vataman-Margineanu Leontina, OWH TV Studio

Premiul I – Pahomova Elena, TV-7, NTV

Premiul II – Gonta Angela, PRO TV Chisinau

Premiul III - Gvindjia Daria, TV-7, NTV

 
Mentiunea speciala a Juriului – Gorgos Violeta, TVR Iasi/OWH TV Studio.

 

DECA-press