Termen extins: Asociația Amici dei Bambini, Moldova angajează psihologi pentru Linia Fierbinte

Asociația Amici dei Bambini, Moldova extinde termenul de angajare a psihologilor pentru Linia Fierbinte

TERMENI DE REFERINȚĂ

Context: Filiala din Moldova a Asociației Amici dei Bambini este o Organizație Non-Guvernamentală care activează în Republica Moldova de mai bine de 20 ani și  promovează dreptul fiecărui copil la familie, educație și timp liber.

Amici dei Bambini, Moldova implementează, în perioada mai – martie 2023, intervenția de răspuns la criza refugiaților din Ucraina ”COPIII PENTRU PACE” în cadrul căreia este activat Serviciul de asistență telefonică gratuită.

Scopul proiectului: Îmbunătățirea bunăstării psihosociale ale femeilor și fetelor refugiate din Ucraina prin oferirea suportului psihologic.

Scopul postului: în cadrul serviciului ”Linia fierbinte”, echipa de psihologi oferă asistență psiho-socială la distanță (PSS) pentru femei și fete refugiate din Ucraina.

Echipa de patru psihologi și un coordonator al serviciului va fi disponibilă pentru a oferi asistență zilnică la distanță femeilor și fetelor refugiate din Ucraina. Serviciul va fi oferit zilnic, în ture a câte 5 ore fiecare (9:00 - 14:00 și 14:00 - 19:00).

Program de muncă: part-time (5 zile în săptămână câte 5 ore)

Locul de muncă: Chișinău

Poziție: Psiholog

Perioada de angajare: mai – martie 2023

Atribuții și responsabilități:

  • Participarea la instruirile specifice (asistența psihosocială în situații de criză), oferite în cadrul organizației pentru a furniza un răspuns cât mai prompt și adecvat crizei provocate de război;
  • Preluarea apelurilor telefonice și oferirea suportului informațional;
  • Evaluarea necesităților emoționale și informaționale ale beneficiarului;
  • Realizarea ședințelor telefonice și oferirea consultațiilor psihologice la distanță (PSS) pentru femei și fete refugiate din Ucraina, oferind suport informațional, instrumental şi emoțional la necesitate;
  • Stabilirea legăturilor cu alte organizații prezente în teritoriu și redirecționarea cazurilor specifice pentru un suport psihologic specializat;
  • Asigurarea evidenței apelurilor telefonice preluate /beneficiarilor serviciilor psihologice;
  • Participarea la ședințele organizatorice săptămânale ale echipei de psihologi în vederea asigurării reușitei serviciului de asistență telefonică gratuită;
  • Participarea la instruiri de formare continuă în domeniul asistenței psihologice în situații de criză;
  • Alte roluri şi responsabilități la delegarea Coordonatorului de proiect.

Toată activitatea va fi organizată în conformitate cu Politica de protecție a copilului și Regulamentul Intern al organizației, aprobate în cadrul A.O. Filiala din Moldova a Asociației Amici dei Bambini.

Formare, abilități și calități personale:

  • Studii superioare în domeniul psihologiei și psihopedagogiei;
  • Experiență de muncă în domeniu – minim 2 ani;
  • Experiență de muncă în ONG-uri și în cadrul Liniilor fierbinți (constituie un avantaj);
  • Abilități de evaluare psihoemoțională și consiliere psihologică individuală sau de grup centrate pe necesitățile beneficiarului;
  • Cunoașterea limbilor română și rusă;
  • Abilități de comunicare asertivă și eficientă (în condiții de comunicare la telefon);
  • Abilități de interacțiune cu beneficiarii și cu membrii echipei de lucru;
  • Abilități de organizare şi planificare;
  • Abilitate de lucru în echipă și independent;
  • Empatie și non-discriminare în lucrul cu diverse categorii de beneficiari;
  • Disciplină, corectitudine şi seriozitate;
  • Flexibilitate, capacitate de adaptare la situații neprevăzute și orientare spre realizarea obiectivelor;
  • Rezistență pentru activitate în condiții şi situații de stres;
  • Abilități de operare cu pachetul Microsoft Office (Word, Excel, Power Point etc.);
  • Disponibilitate imediată pentru a se implica 5 zile pe săptămână, a câte 5 ore, în perioada mai 2022 – martie 2023;

Oferim:

  • Salariu atractiv și motivant;
  • Instruire în domeniul asistenței psihosociale;
  • Atmosferă de lucru prietenoasă.

Persoanele interesate vor expedia CV-ul actualizat și scrisoarea de motivare la adresa electronică: moldova.aibi@gmail.com, cu mențiunea “Psiholog – Linia fierbinte”, până la 20.05.2022.

Persoană de contact: Ștefan Popov (cell. 078789897)

Doar persoanele preselectate vor fi invitate la interviu.