Concurs extins: Radio „Europa Liberă” angajează jurnalist/jurnalistă social media

Ajută-ne să distribuim acest articol:

Poziție: jurnalist/ă pentru componenta social media (o poziție pentru limba română și o poziție pentru limba rusă), contract pe o durată de minimum doi ani, cu o perioadă de probă de o lună, în cadrul Biroului de la Chișinău a Postului de radio „Europa Liberă”/REL (www.europalibera.org).

Misiune: consolidarea și modernizarea prezenței REL în spațiul online, în limbile română și rusă.

Responsabilități:

  • Asigură conținutul informațional pe paginile/conturile REL de pe rețelele sociale (Facebook, Instagram, Youtube, Odnoklassniki etc.), în limbile română și rusă;
  • Produce și editează materiale media - texte, video, audio, multimedia - în funcție de necesități, asigură publicarea pe rețelele sociale a produselor REL;
  • Coordonează și gestionează, în general, prezența și implicarea REL pe platformele sociale;
  • Lucrează în comun/coordonează activitățile zilnic cu echipele web de la Chișinău și Praga;
  • Dezvoltă și realizează noi strategii de distribuire a conținutului și de atragere a audienței online, precum și măsoară impactul acestora;
  • Colaborează cu editorii și jurnaliștii postului pentru a determina (și dezvolta, după caz) povești ce ar merita o distribuție mai largă pe piața media, în limbile română și/sau rusă;
  • Participă la ședințele editoriale zilnice ale REL, îndeplinesc și alte sarcini ce-i sunt atribuite.

Criterii de selectare:

- Studii: jurnalism, PR, comunicare, științe politice, relații internaționale/domenii conexe sau experiență echivalentă în domeniul multimedia/rețele sociale

- Experiență în:

  • Producerea materialelor multimedia pentru rețelele sociale (obligatoriu);
  • Digital media/jurnalism/comunicare;
  • Organizarea, desfășurarea și evaluarea unor inițiative digitale la scară mare sau mică, la nivel local și internațional;
  • Dezvoltarea și realizarea strategiilor de comunicare, inclusiv dezvoltarea politicilor de comunicare;
  • Experiență de lucru (minimum trei ani) într-o organizație cu ritmuri rapide și cu deadline-uri fixe.

- Competențe:

  • Cunoștințe la nivel de utilizator final a aplicațiilor MS Office (obligatoriu);
  • Cunoștințe despre platformele online existente (obligatoriu);
  • Cunoștințe la nivel de utilizator final a Lotus Notes (avantaj);
  • Abilități analitice, capacitatea de a selecta conținutul relevant pentru social media;
  • Cunoașterea principiilor și practicilor jurnalismului, utilizarea adecvată a canalelor de comunicare noi și tradiționale, experiență în comunicare și în marketing;
  • Abilități de networking; organizare și planificare la nivel managerial; de a stabili contacte; de a lucra și de a dezvolta în continuare rețelele media afiliate;
  • Cunoștințe de bază despre situația politică, economică, socială, despre afacerile internaționale, precum și despre domeniul audiovizualului (avantaj);
  • Experiență în promovarea relațiilor-cheie (obligatoriu).

- Abilități lingvistice: O bună cunoaștere a limbii române/ruse (în funcție de poziție), scris și vorbit; cunoașterea limbii engleze, cel puțin, la nivel intermediar este un avantaj forte.

Persoanele interesate vor depune următoarele documente:

  • CV
  • Scrisoare de motivare

Dosarul va fi expediat până la 22 octombrie 2018 inclusiv, la adresa de email: [email protected], [email protected] Pentru informații suplimentare contactați: +373.22.202477.

În procesul de recrutare, Radio „Europa Liberă” nu discriminează, direct sau indirect, candidatul sau candidata pe criterii de sex, vârstă, rasă, etnie, religie, viziuni politice, origine sau statut social, orientare sexuală etc. Se va ține cont doar de competențele profesionale ale candidaților.