Unitatea consolidată pentru implementarea și monitorizarea proiectelor în domeniul energeticii anunță concurs pentru suplinirea funcției vacante - Contabil

Unitatea consolidată pentru implementarea și monitorizarea proiectelor în domeniul energeticii (UCIPE) este o instituție publică, responsabilă de administrarea, monitorizarea și coordonarea activităților de implementare a proiectelor în domeniul energeticii în conformitate cu cerințele organismelor financiare internaționale donatoare și a Guvernului Republicii Moldova.

UCIPE angajează Contabil cu experiență în îndeplinirea atribuțiilor și a prevederilor sarcinilor de serviciu după cum urmează:

Atribuții:

  • Organizarea și asigurarea ținerii continue și corecte a evidenței financiar-contabile în conformitate cu reglementările autorităților locale și a politicilor finanțatorilor;
  • Gestionarea mijloacelor financiare conform destinației în baza planurilor de finanțare și asigurarea controlului asupra utilizării corecte și eficiente a acestora;
  • Calcularea remunerării lunare pentru personalul/consultanții angajații în cadrul Unității;
  • Elaborarea prognozelor/bugetelor de proiect, planurilor bugetare/devizelor de cheltuieli;
  • Întocmirea și prezentarea rapoartelor financiare/fiscale/statistice lunare, trimestriale, semestriale și anuale către autorități și finanțatori;
  • Structurarea și arhivarea documentației financiare.

 Cerințe:

  • Studii superioare de specialitate finalizate, cu diplomă de licență în domeniul economic;
  • Minim 3 ani experiență de activitate în calitate de contabil;
  • Cunoștințe temeinice în domeniul financiar-contabil reglementat de legislația națională, cunoașterea normelor și reglementărilor legale privind contabilitatea în sectorul public;
  • Cunoașterea standardelor internaționale de contabilitate, va constitui un avantaj;
  • Experiența de activitate conform procedurilor Băncii Mondiale sau altor Instituții Financiare Internaționale, va constitui un avantaj;
  • Cunoașterea limbilor română și engleză;
  • Cunoștințe de operare la calculator: Word, Excel, Internet, Programul 1C;
  • Alte competențe: integritate, responsabilitate, profesionalism, lucru în echipă, orientare către rezultate, credibilitate, capacitatea de a soluționa probleme, perseverență, învățare și dezvoltare continuă.

Salariatul va presta serviciile în baza unui program de muncă deplin.

Persoanele interesate pot expedia CV-ul la adresa de e-mail: mepiu@mepiu.md

Data limită de prezentare a CV-ului este 15 iulie 2022.

Articol adaugat de: olesea tumuruc