hackathon

Asistent/ă proiect în cadrul HelpAge pe perioadă determinată

Angajator: HelpAge International Moldova (Secretariatul Platformei pentru Îmbătrânire Activă)

Program de muncă: part-time (4 ore)

Perioada de angajare: imediat - 31.12.2019 (cu posibilă extindere)

HelpAge Moldova este o filială a HelpAge International din Marea Britanie, Londra. În anul 2005 HelpAge şi-a stabilit activitatea oficial în Moldova şi a lansat programe menite să ajute persoanele în vârstă să-şi apere drepturile, să lupte împotriva discriminării şi a sărăciei, pentru a-și asigura un trai decent, sigur, activ şi sănătos.

HelpAge deține Secretariatul Platformei pentru Îmbătrânire Activă. Platforma ÎA este o entitate independentă, apolitică, constituită din 23 de organizații non-guvernamentale, care apără interesele persoanelor în vârstă în Republica Moldova și contribuie la asigurarea integrării necesităților acestui grup în politici publice.

Asistentul/Asistenta de proiect va oferi suport pentru sarcinile administrative și logistice de ansamblu pentru implementarea proiectului "Integrarea îmbătrânirii în politicile publice în Republica Moldova", implementat de HelpAge și Platforma pentru Îmbătrânire Activă, cu suportul Fundației Est-Europene, în parteneriat cu Centrul „Parteneriat pentru Dezvoltare”, din resursele acordate de Agenția Elvețiană pentru Dezvoltare și Cooperare (SDC) și Suedia.

Proiectul are scopul de a extinde accesul persoanelor în etate la servicii de sănătate, inclusiv educație în sănătate, o mai bună protecție socială și oportunități pentru o viață socială și economică activă.

Atribuții și responsabilități:

  • Organizarea logistică și administrativă a evenimentelor desfășurate în cadrul proiectului (pre și post eveniment);
  • Gestionarea corespunzătoare a documentației legată de proiect;
  • Redactează documentele legate de rutina proiectului: scrisori, e-mailuri, procese-verbale etc.
  • Menținerea comunicării cu membrii Platformei pentru Îmbătrânire Activă;
  • Contribuie, la solicitarea superiorilor, la realizarea altor sarcini pentru bunul mers al proiectului.

Cerințe față de candidați:

  • Studii superioare în științe socio-umane (ex: sociologie, psihologie, jurnalism etc.);
  • Experiență în sectorul asociativ va constitui un avantaj;
  • Abilități de a opera cu pachetul Microsoft Office (Word, Excel, Power Point etc.);
  • Abilităţi avansate de realizare a sarcinilor, de organizare a timpului, de respectare a termenelor-limită;
  • Capacităţi avansate de organizare şi management al informaţiilor, de elaborare, inclusiv redactare, a documentelor;
  • Angajament pentru muncă flexibilă în timp (orientare spre realizarea obiectivelor).

Dosarul de aplicare va include:

- CV-ul detaliat și actualizat, cu numele şi datele de contact pentru două persoane de referință (ex: angajatori, mentori, colegi);

- Scrisoarea de intenție, motivând interesul pentru angajare şi experiența în domeniu;

Persoanele interesate vor remite dosarul complet de participare, pînă la 21 iunie 2019, ora locală 18:00, la adresa de email: officehelpage@gmail.com. HelpAge își rezervă dreptul de a respinge dosarele incomplete sau cele recepționate după data limită, fără notificare prealabilă. Informații suplimentare la nr. de tel: +373 22 225 098.

Organizații vizate: HelpAge International |