hackathon

Depozitarul Central Unic al Valorilor Mobiliare angajează doi colaboratori în funcția de expert și consultant în domeniul pieței de capital

Depozitarul Central Unic al Valorilor Mobiliare angajează doi colaboratori în
funcția de expert și consultant
în domeniul pieței de capital

 Profilul candidatului:

  • studii superioare finalizate în domeniul juridic sau economic;
  • cunoașterea legislației Republicii Moldova în domeniul pieței de capital, societăților pe acțiuni și relațiilor corporative;
  • experiență de muncă în domeniul solicitat;
  • abilități de autoinstruire și perfecționare profesională;
  • cunoștințe avansate de utilizare a PC și Microsoft Office;
  • abilități de comunicare și interacțiune cu publicul;
  • responsabilitate, integritate și etică profesională.

Atribuțiile principale:

  • interacțiune cu clientela companiei;
  • acordarea serviciilor pentru emitenții și deținătorii de valori mobiliare;
  • pregătirea documentelor pentru efectuarea operațiunilor cu valori mobiliare;
  • prezentarea rapoartelor privind operațiunile cu valori mobiliare;
  • introducerea datelor în sistemele informaționale ale companiei.

Va constitui un avantaj:

  • experiență de activitate în instituții financiare bancare sau nebancare;
  • cunoștințe avansate în domeniul pieței de capital.

Termenul limită pentru depunerea CV-urilor: 31 mai 2019.

Persoanele interesate sunt invitate să expedieze o scrisoare de interes și CV-ul la adresa dcu@dcu.md . Vor fi contactate doar persoanele selectate.

Despre companie. Depozitarul Central Unic al Valorilor Mobiliare este creat în temeiul Legii nr.234/2016 și urmează să devină singura instituție din Republica Moldova care va desfășura activități de evidență, depozitare și decontare a valorilor mobiliare.

Alte articole de acest autor:

Organizații vizate: Banca Nationala a Moldovei (BNM) |