AOPD angajează specialist comunicare

Ajută-ne să distribuim acest articol:

Titlul funcției: specialist comunicare și relații cu publicul

Perioada de angajare:  martie 2019-decembrie 2019;

Informație generalăAlianța Organizațiilor pentru Persoane cu Dizabilități (AOPD) este o uniune deschisă a 38 organizații neguvernamentale active în promovarea drepturilor persoanelor cu dizabilități. În perioada  ianuarie – decembrie 2019, AOPD implementează proiectele:

  • Mobilizarea membrilor AOPD pentru respectarea drepturilor persoanelor cu dizabilități, cu suportul financiar al Reprezentanței IM Swedish Development Partner.
  • ”Parteneriate locale și implicarea națională pentru incluziunea persoanelor cu dizabilități”,  implementat cu suportul Fundației Est-Europene în parteneriat cu Centrul „Parteneriat pentru Dezvoltare”, din resursele acordate de Agenția Elvețiană pentru Dezvoltare și Cooperare (SDC) și Suedia.

În scopul asigurării vizibilității activităților din cadrul proiectelor AOPD angajează specialist comunicare, part-time, 0.5 unitate.

Responsabilitățile specialistului comunicare

  • Implementează Planul de vizibilitate a evenimentelor, activităților, proiectelor implementate de AOPD;
  • Elaborarea materialelor și reactualizarea paginilor web ale AOPD: aopd.md; www.incluziune.md, profilurilor AOPD pe rețelele de socializare;
  • Promovarea imaginii persoanelor cu dizabilități prin intermediul expoziției ”Oamenii care inspiră”, și interviurilor protagoniștilor expoziției;
  • Elaborarea istoriilor de succes, materialelor informative, promoționale cu privire la asigurarea respectării drepturilor persoanelor cu dizabilități;
  • Traducerea materialelor din limba română în rusă și engleză și viceversa.
  • Colaborarea cu agențiile/organizațiile mass-media naționale și locale, în scopul organizații evenimentelor publice pentru prezentarea rezultatelor activității AOPD în procesul de implementare a proiectului (comunicate de presă, invitații);
  • Întocmirea rapoartelor privind activitatea realizată;

Competențele candidatului:

  • Scriere și comunicare la nivel avansat în limba română, rusă și engleză;
  • Realizarea fotografiilor;
  • Gestionarea şi promovarea paginilor AOPD dar şi a profilurilor pe rețelele de socializare.
  • Cunoașterea terminologiei de domeniu în conformitate cu legislația națională;

Cerințe de calificare:

  • Studii superioare în jurnalism, științe ale comunicării sau alt domeniu relevant;
  • Experiență în domeniul comunicării sau jurnalism;
  • Experiența de lucru cu organizațiile neguvernamentale va constitui un avantaj.

Calități personale:

  • Spirit organizatoric,
  • Punctualitate,
  • Responsabilitate,
  • Inițiativă,
  • Flexibilitate,
  • Tact şi principialitate în lucrul cu vizitatori, membri şi/sau parteneri ai AOPD;

 DOSARUL DE APLICARE VA CONȚINE:

  1. CV-ul candidatului cu indicarea trei persoane de referință;
  2. Exemple de materiale elaborate;

Candidații vor expedia dosarele la adresa de e-mail: cretu.aopd@gmail.com , cu mențiunea ”CIM3_specialist comunicare”, până la data de 4  martie  2019. Persoană de contact: Galina Climov, 079222505

Vor fi contactați doar candidații care vor corespunde cerințelor de calificare.