"Sunt activă și iubesc modul de viață sănătos!" interviu cu Iulia Carpenco, asistent administrativ SPFM



Iulia_CarpencoIulia Carpenco. Asistent administrativ SPFM, masterandă în anul I la Facultatea Limbi Străine, specialitatea Limba și cultura engleză, Universitatea Pedgogică „Ion Creangă” din Chișinău. O tînără care depune efort în ambele terenuri, iar acest lucru nu face decît să îi aducă doar beneficii. Se implică activ în tot ceea ce face și este mereu în căutarea de noi provocări constructive. Vă las să o descoperiți...

Care au fost premisele care au determinat venirea ta la SPFM?

Pentru prima dată cînd am auzit despre Societate de Planificare a Familiei din Moldova mi-a trezit un deosebit interes de a învăţa ceva nou pentru mine şi de a mă implica în atelierul de informare “ Educaţia pentru un mod sănătos de viaţă” . Mereu lucrurile noi devin curioase iar curiozitatea reprezintă şi elementul esenţial în formarea unor abilităţi şi cunoştinţe. SPFM din start mi-a oferit posibilitatea de-a  învăţa lucruri utile şi interesante, cum ar fi să iau decizii informate în domeniul sănătăţii reproducerii, iar acest lucru mă face să împartăşesc ceia ce cunosc şi cu alţi tineri pentru ai încuraja să ia decizi informate şi să ducă un mod de viata sănătos.Premisele:1.   De a învăţa ceva nou;2.   Implicarea în soluţionarea problemelor sociale;3.   De a întilni  noi oameni şi de - a face prieteni noi;4.   De-a obţine abilităţi noi şi cunoştinţe din alte domenii;5.   De a obţine răspunsuri la diverse întrebări. Acestea sunt criteriile care m-au determinat să devin  voluntar la SPFM!

Ce reprezintă SPFM pentru tine?

Pentru mine SPFM reprezintă cheia unei societăţi sănătoase şi stabile prin alegerea unui mod de viaţă sănătos, echilibrat cu drepturi depline ceia ce vizează alegerea informată şi responsabilă privind propria sănătate sexuală şi reproductivă.

Ce ai câştigat de pe urma voluntariatului?

Voluntariatul mi-a oferit cel mai mare câştig:o noi prieteni,o experienţă nouă  şi abilităţi de a fi responsabilă în fapte şi acţiuni.
Pe lângă toate acestea fiind voluntar la SPFM  acest lucru m-a marcat extrem de mult, deoarece actualmente am devenit asistent administrativ în cadrul organizaţiei SPFM, ceia ce pentru mine este ca o uşă deschisă spre un viitor prosper unde lumea e privită dintr-un alt spectru al existenţei.

Enumeră câteva din activităţile  tale extracurricurale, care sunt abilităţile dobândite în urma acestora?

Îmi aduc cu drag aminte cum am facut primul pas în voluntariat, a fost  acum 7 ani în urma, păşind pragul casei Teleradio Moldova, devenind membră la emisiunea difuzată sâmbătă de sâmbătă “ Semnal junior”.  Împreună cu colegii mei aveam mereu dorinţa de a fi alături de ascultători şi de a le aduce în casele fiecăruia, buna dispoziţie , emoţii frumoase şi pozitive…Apoi a urmat SPFM aici am cunoscut persoane noi, am  învăţat multe lucruri interesante, captivante în acelaşi timp.

De  ce anume voluntariat şi din ce motive a-i încuraja tinerii să facă acest lucru?

Voluntariatul  este un orizont viu, colorat, multidimensional în care fiecare se poate regăsi şi acumula experienţă, exprimă multă mişcare, şi libertatea de-a alege şi de-a face ceia ce îţi doreşi cu adevărat .Aş încuraja pe toţi tinerii să fie activi şi să devină voluntari pentru că  acest lucru îi vor ajuta să-şi dezvolte încrederea şi  personalitatea.

Crezi că un ONG poate influenţa comunitatea, în ce mod?

Cred cu adevărat că un ONG poate să influenţeze comunitatea în care trăim prin faptul că implicarea şi interesul pentru societate este prioritar pentru un ONG şi scopul fiecărei Organizaţii Nonguvernamentale  din Republica Moldova este de-a schimba ceva în bine, de-a ajuta oameni, de-a le oferi informaţia utilă şi sprijin material şi moral.

Cât de important este voluntariatul în dezvoltarea personală?

Voluntariatul mi-a deschis multe uşi, mi-a oferit posibilitatea de a învăţa de-a mă marca şi de-a recepţiona la multe lucruri care ne înconjoară fără să primesc ceva material…  dar de multe ori  în schimb primesc ceva mai de preţ – Zâmbetul oamenilor şi Fericirea în ochii lor, acest lucru mă face să înţeleg şi să apreciez mult ceia ce fac, cu multă dăruire şi împlinire sufletească .

Ce mesaj transmiţi tinerilor de azi?

“Fiţi activi ! Fiţi receptivi! Oferiţi tot ce aveţi mai bun, pentru că împreună putem să facem lumea mai bună…”



Interviu realizat de Mircea Mitrofan,
departamentul Media SPFM