A.O. "CNFACEM"angajeaza consilier la serviciul Telefonul Copilului

Ajută-ne să distribuim acest articol:

A.O. „Centrul Național de Formare, Asistenţă, Consiliere şi Educatie din Moldova” (A.O. CNFACEM) anunţă concurs pentru postul de Consilier  la Serviciul de asistenţă telefonică gratuită pentru copii( în continuare Telefonul Copilului).

 Scopul acestui serviciu telefonic este de a spori nivelul de protecţie a copiilor prin oferirea accesului direct si gratuit la consiliere psihologică şi informarea copiilor despre drepturile lor şi modalităţile cum aceste drepturi pot fi apărate.

Cerinţe minime faţă de candidat :

       Studii superioare complete în psihologie/psihopedagogie sau asistentă socială;

       Experiență de muncă în domeniu protecției drepturilor copilului sau sistemului de protecție socială/educațional

·      Cunoaşterea limbilor româna, rusă (fluent), engleza constituie un avantaj;

       Cunoaşterea calculatorului la nivel de utilizator (aplicaţii MS Office, internet);

       Absenţa antecedentelor penale (Nu pot fi antrenate în activităţile serviciului de asistenţă telefonică gratuită pentru copii persoanele cu antecedente penale, inclusiv stinse, care au săvîrşit infracţiuni contra minorilor, sănătăţii publice sau convieţuirii sociale).

Competenţe:

          Abilităţi de lucru cu persoane aflate în dificultate, în special cu copiii

          Abilităti de comunicare, limbaj coerent;

          Capacitate de lucru în condiţii de stres;

          Flexibilitate şi disponibilitate de a munci în ture;

          Corectitudine, empatie şi confidenţialitate în relaţia cu beneficiarii.

Responsabilităţile Consilierului la Telefonul Copilului:

• Consiliere psiho -emotionala a copiilor, părinţilor sau îngrijitorilor la telefon;

• Identificarea problemelor copiilor şi metodelor de soluţionare a acestora;

• Evaluarea necesitaţilor imediate şi potenţialului risc de expunere a copilului la violenţă, neglijare şi exploatare;

• Consiliere pentru depăşirea problemelor emoţionale precum şi de relaţionare ale copiilor;

• Informare privind drepturile copilului şi sistemul de protecţie a acestuia;

• Referirea cazurilor de neglijență, violenţă şi exploatarea a copiilor către instituţiile, autorităţile şi specialiştii responsabili de protecţia copilului;

• Participarea la colectarea informaţiei necesare pentru consilierea telefonică;

 • Înregistrarea şi evidenţa sunetelor conform formei prestabilite;

Selectarea candidaţilor va avea loc în următoarele etape:

1)        Concursul dosarelor;  2) Interviul; 3) Seminarul de instruire.

Persoanele interesate pot expedia dosarul de aplicare, pîna in data de 15 ianuarie 2019:

• CV-ul,

 • scrisoarea de motivare prin e-mail: [email protected]

 Doar persoanele selectate vor fi contactate pentru interviu.