Anunțuri de Angajare

AJPP angajează consultant comunicare

Termeni de referință

Consultant comunicare

Contract: prestare de servicii

Durata:  6 luni

Perioada: 01.07.2018 – 31.12.2018

Locația: Chișinău, Republica Moldova

  Asociația pentru Justiție Penală Participativă (AJPP) este un ONG fondat în 2017. Scopurile AJPP rezidă în:

  • sprijinirea colaborării intersectoriale între profesioniștii sistemului de drept și cei din cadrul serviciilor sociale în domeniul justiției penale, inclusiv justiției pentru copii;
  • implicarea specialiștilor din sistemul de justiție penală în procesul de dezvoltare și implementare a elementelor justiției restaurative;
  • consolidarea drepturilor fundamentale și promovarea principiilor justiției penale în vederea asigurării supremației legii.

Esența activităților organizației constă în promovarea reformelor ce vizează îmbunătățirea legii penale, a justiției penale, per ansamblu și dezvoltarea elementelor justiției restaurative.

Contextul:

Legislația penală națională conține mai multe facilități pentru minorii în conflict cu legea. În acest context,  Codul penal al Republicii Moldova prevede măsuri alternative la detenție pentru acești subiecți ai răspunderii penale:

  • pedepse neprivative de libertate (munca neremunerată în folosul comunității);
  • măsuri de constrângere cu caracter educativ, inclusiv programe probaționale;
  • condamnarea cu suspendarea condiționată a executării pedepsei, etc.

Datorită faptului că programele probaționale au fost incluse în legislația penală națională începând cu iunie 2016, ca o categorie specifică a măsurilor de constrângere cu caracter educativ, acestea reprezintă alternative la detenție pentru minorii în conflict cu legea, care vin în contact cu sistemul de justiție penală și comit pentru prima dată infracțiuni mai puțin grave.

La nivel național, punerea în aplicare a programelor probaționale nu este o practică obișnuită, din cauza lipsei de programe probaționale relevante elaborate pentru minori și a lipsei specialiștilor instruiți pentru a aplica aceste programe în modul corespunzător.

În prezent, există doar câteva programe probaționale de grup pentru minori, dezvoltate și aprobate recent, fapt care demonstrează imposibilitatea de a evalua încă eficiența lor în cadrul sistemului de justiție penală.

Prin urmare, dezvoltarea și promovarea programului probațional primar obligatoriu (un program individual) va fi perceput ca un program complex, care se aplică unui copil în conflict cu legea ce interacționează pentru prima dată cu sistemul de justiție penală și este posibilă corectarea lui fără aplicarea unei pedepse penale. Acest program va conține mai multe componente: aspecte juridice, dezvoltare civică, training vocațional, monitorizare, evaluare psihologică a copilului și referințe ulterioare.

Obiectul consultanței:

Asigurarea vizibilității proiectului „Dezvoltarea și implementarea programului probațional primar obligatoriu în trei raioane ale Republicii Moldova” .

Consultantul va avea următoarele obligaţii şi responsabilităţi:

  • Elaborarea unei broșuri care va cuprinde informații cu referire la programul probațional obligatoriu;
  • Coordonarea designului și imprimării broșurii;
  • Realizarea planificării activităţilor de comunicare pe proiect în concordanţă cu obiectivele și evenimentele stabilite;
  • Stabilirea şi gestionarea relaţiilor de colaborare cu partenerii de comunicare (media, online, social media, persoane publice, organizatori evenimente etc.);
  • Menținerea informațională a canalelor de socializare;
  • Actualizarea sistematică a canalelor de socializare;
  • Coordonarea  distribuţiei de publicații;
  • Menținerea colaborării cu alte persoane implicate în realizarea activităților de comunicare și vizibilitate (designeri, designeri web, IT suport).

Termenele de executare şi costul consultanței:

Serviciile de consultanţă vor fi prestate pe parcursul a 6 luni, în intervalul 01.07.2018 - 31.12.2018. Remunerarea are loc lunar conform contractului de prestări servicii.

Definirea aranjamentelor de supraveghere şi raportare:

Consultantul va lucra sub supravegherea directă a Coordonatorului proiectului. Toate activitățile și rezultatele vor fi discutate și planificate cu consultarea, în prealabil, a coordonatorului. Consultantul raportează prin prezentarea produselor rezultate din activitatea realizată.

Cerințele faţă de consultant:

Calificări, Experiență

  • Studii Superioare în domeniul comunicării / jurnalismului;
  • Experiență în calitatea de coordonator comunicare, cel puţin, 5 ani;
  • experienţă profesională în cadrul ONG-urilor naţionale.

 Cunoștințe

  • Cunoașterea instrumentelor de comunicare: comunicate de presă, dosare de comunicare, plan media, strategii de comunicare etc.
  • Cunoașterea spațiului mediatic național: presa scrisa, presa online și presa audiovizuală
  • Cunoașterea PC: programele WORD, Excel, Power Point, Internet, photoshop, social media, E-mail;
  • Cunoașterea limbilor: româna – excelent, rusa – bine, engleza – constituie avantaj

 Abilități

  • Empatie, răbdare, diplomaţie, bună stăpânire a limbii şi gramaticii române
  • Abilităţi foarte bune de comunicare on/off-line
  • Punctualitate, experienţă în gestiunea comunicării oficiale în scris (e-mail), aplicaţii on-line;
  • Capacitate de focalizare pe detalii
  • Abilități de redactare și cunoașterea aspectelor de design;
  • Cunoașterea programelor de editare și prelucrare foto /video;
  • Cunoașterea instrumentelor de comunicare
  • Bune cunoștințe social media

Furnizarea de informaţii/resurse de către AJPP:

AJPP va oferi consultantului informațiile, resursele şi materialele necesare pentru îndeplinirea sarcinilor.

Procesul de aplicare și selecție:

Consultanții interesați trebuie să prezinte următoarele documente/informații:

  • CV-ul, inclusiv dovadă experienței anterioare în proiecte;
  • Oferta financiară in MDL pentru serviciile prestate;
  • Scrisoare de intenție conţinînd o scurtă justificare a candidatului ca fiind cel mai bun/ă pentru consultanța respectivă;

PROCEDURA DE APLICARE

Termenul-limită pentru aplicare este 16 iulie 2018.

Dosarul de aplicare trebuie să fie expediat la următoarea adresă de e-mail: [email protected]

 Această activitate este organizată în cadrul Proiectului „Dezvoltarea și implementarea programului probațional primar obligatoriu în trei raioane ale Republicii Moldova”, implementat în parteneriat cu Reprezentanţa UNICEF în Republica Moldova și Inspectoratul Național de Probațiune.

Gazduit pe amplica.md