Asociația Promo-LEX anunță concurs de angajare pentru poziția de Monitor al finanțelor partidelor politice la nivel local

Ajută-ne să distribuim acest articol:

Asociația Promo-LEX anunță concurs de angajare pentru poziția de Monitor al finanțelor partidelor politice la nivel local în raioanele/municipiul Bălți, Basarabeasca, Cantemir, Hîncești, Ialoveni, Ocnița, Ștefan Vodă, UTA Găgăuzia, Ungheni și Anenii Noi (câte o persoană în fiecare raion/municipiu)

Nr. ref. din 05.06.2018

Termeni și condiții
Asociația Promo-LEX este o organizație neguvernamentală care are drept scop dezvoltarea democrației în Republica Moldova, inclusiv în regiunea transnistreană, prin promovarea şi apărarea drepturilor omului, monitorizarea proceselor democratice şi consolidarea societății civile. Promo-LEX își desfășoară activitatea în cadrul a două programe: Programul Drepturile Omului și Programul Monitorizare Procese Democratice.

Contextul proiectului: În perioada 26 iulie 2016 – 25 iulie 2019, Asociația Promo-LEX va implementa Programul Democrație, Transparență și Responsabilitate. Programul este finanțat de Agenția SUA pentru Dezvoltare Internațională (USAID) în baza Contractului de Grant AID-117-A-16-00002. Proiectul dat prevede activități de monitorizare, sensibilizare a opiniei publice și advocacy în legătură cu probleme ce vizează procesele de guvernare și politice, promovarea cetățeniei active și sporirea responsabilității autorităților și a altor actorilor politici.

Monitorii vor presta în perioada iulie - august 2018 (durata contractului – 1 lună) servicii de monitorizare a finanțelor partidelor politice.

NOTĂ: Pe viitor, Asociația Promo-LEX ar putea continua cooperarea cu persoanele selectate și în cadrul altor proiecte.

Candidați eligibili
În cadrul concursului pot participa persoanele care au domiciliul/reședința în unul din raioanele enumerate. Candidații pot fi reprezentanți ai societății civile sau lideri de opinie, cetățeni activi interesați de promovarea transparenței finanțelor partidelor politice și a activismului civic în general.

Funcționarii publici, persoanele angajate în cadrul administrației publice locale şi/sau membrii partidelor politice NU pot participa la acest concurs!

Cerințe față de candidați

  • Domiciliu/reședință sau loc de trai în raionul pentru care a aplicat;
  • Non-partizanat politic (candidații nu pot fi membri/activiști ai partidelor politice/mișcărilor social-politice);
  • Studii în domeniul juridic, științe politice, economic, social, educațional, APL, media etc.;
  • Experiență de muncă de cel puțin 2 ani, preferabil în domeniile indicate mai sus;
  • Comunicare și interacțiune cu diverși actori sociali (partide politice, autorități ale administrației publice locale și centrale, administrația electorală, ONG, mass-media etc.) va constitui un avantaj;
  • Lucru independent şi în echipă, într-un mediu dinamic şi în termeni restrânși de timp;
  • Cunoașterea avansată a limbilor română şi rusă. Cunoașterea limbii engleze va constitui un avantaj;
  • Utilizarea calculatorului(MS Office – Word, Excel, Internet, e-mail, rețele sociale – Facebook, Odnoklassniki, VKontakte etc.) la nivel intermediar spre avansat este o abilitate obligatorie;
  • Acces la calculator și Internet în mod constant;
  • Rezistentă la stres;
  • Responsabilitate și punctualitate;
  • Integritate și discreție profesională.

Responsabilități generale

  • Identificarea reprezentanților filialelor teritoriale ale partidelor politice din aria de responsabilitate;
  • Vizite de monitorizare la oficiile regionale ale partidelor politice din aria de responsabilitate;
  • Intervievarea/chestionarea reprezentanților/delegaților oficiali ai partidelor politice din organizațiile teritoriale;
  • Raportarea calitativă și prezentarea în termen a chestionarelor completate;
  • Respectarea metodologiei de monitorizare;
  • Participarea la un seminar de instruire şi/sau evaluare pentru prezentarea metodologiei de monitorizare;
  • Semnarea şi respectarea Codului de Conduită a monitorilor Promo-LEX;
  • Alte sarcini delegate de Asociație, relevante funcției anunțate pentru acest concurs.

Candidații vor prezenta dosarul de aplicare care va conține următoarele documente:

  1. Curriculum Vitae actualizat (CV);
  2. Completarea online a “Chestionarului de angajare a Monitorilor” – https://goo.gl/kzQDNz

Dosarul de aplicare va fi completat în limba Română şi trebuie expediat prin e-mail la adresa [email protected] cu indicarea postului pentru care se aplică.

Data limită pentru depunerea dosarelor candidaților: 19 iunie 2018, ora locală 18:00.

Persoana de contact: Chebeș Cristina, Coordonator de Rețea – mob.: 069350474.

Evaluarea dosarelor se va efectua în 2 etape: (1) la prima etapă, dosarele vor fi analizate sub aspectul corespunderii candidaturilor cu cerințele stipulate mai sus în baza CV-ului şi chestionarului; (2) cea de-a doua etapă va consta în intervievarea persoanelor pre-selectate.

Pentru etapa II vor fi contactați doar candidații preselectați.
Asociația Promo-LEX încurajează aplicațiile timpurii şi îşi rezervă dreptul de a desfăşura interviuri cu potenţialii candidaţi anterior expirării termenului anunţului de angajare. Rezultatele concursului de angajare vor fi comunicate candidaților preselectați după expirarea termenului de colectare și evaluare a dosarelor.

Organizații vizate: Asociația Promo-LEX |